IM-65WPE-F-Q Ball Ice Maker, Self Contained
M113-D115
Read more
This Hoshizaki IM-240WPE-E-23 is an EliteCUBE variant of a Cuber, Self Contained producing up to 190 kg of the world-famous Hoshizaki ice cubes (Medium cubes - 23) per 24 hours. The dimensions of this model are mm without legs.
TOP-TIER HYGIENE AND FLEXIBILITY WITH INTEGRATED UV SANITIZATION AND A BUILT-IN DRAIN PUMP.
The EliteCUBE combines all the features of the Cube model, along with added enhancements for optimized hygiene and extended flexibility.
It is equipped with Hoshizaki’s innovative UV cleaning mechanism using UV-light flashes to inhibit harmful contamination of the water tank and standing water, ensuring even safer and cleaner ice.
Additionally, EliteCUBE models come with an integrated drain pump, enabling flexible placement of the ice maker, regardless of drain position or height. Thanks to this, project owners can rearrange existing kitchen and bar setups, within a distance of 10 meters and a height of 1.5 meters.
Below is an overview of our new product features and their benefits. We also highlight our legacy features and their continued value.
Get quote View spec sheetINCREASED HYGIENE & FOOD SAFETY
INCREASED PERFORMANCE
INCREASED ICE QUALITY
INCREASED DURABILITY
OPERATOR/MAINTENANCE CONVENIENCE
INCREASED ENERGY SAVING
INCREASED FLEXIBILITY
Internal Drain Pump allows for a positioning radius of 10 m distance, 1.5 m height.
INCREASED WATER SAVING
| Specification | Value |
| Item number | M118-D304 |
| Model name | IM-240WPE-E-23 |
| Extended spec sheets approved | 1 |
| Ice maker type | Cube icemaker |
| Brand | Hoshizaki |
| Product configuration | Self Contained |
| Warranty period | 3 Years on Parts & Labour - based on country agreement |
| Country of origin | UK |
| Sub series | IM EliteCUBE |
| Title | Cuber, Self Contained |
| Accessories included | Installation kit, Legs, Scoop |
| Please observe | This type of icemaker is on special order only. Please take longer lead times into consideration. |
| Corresponding water filters | 4HC-H Twin Water Filter, 4HC Replacement Cartridge |
| Width | 704 mm |
| Width (packed) | 805 mm |
| Depth | 665 mm |
| Depth (packed) | 760 mm |
| Height | 1510 mm |
| Height (packed) | 1684 mm |
| Volume (packed) | 1.0303 m³ |
| Dimensions legs | for legs add 70-110mm |
| Electric Consumption | 0.75 kW |
| Ambient temperature (maximum) | 40 °C |
| Ambient temperature (minimum) | 1 °C |
| Voltage range (Rated Voltage) | ±6% |
| Water supply pressure (maximum) | 0.8MPa (8bar) |
| Water supply pressure (minimum) | 0.07MPa (0.7bar) |
| Water supply temperature (maximum) | 35 °C |
| Water supply temperature (minimum) | 5 °C |
| Functions | Automated cleaning, UV-C sanitization + Internal drain pump |
| Electrical circuit breaker protection | 5 A |
| Exterior | Stainless steel AISI 441, Galvanized steel (Rear) |
| Gross weight | 115 kg |
| Heat Rejection (AT 32°C, WT 21°C) | 1.54 kW |
| Net weight | 102 kg |
| Power supply | 1/220 - 240V/50Hz |
| Storage bin capacity | 110 kg |
| Cooling system | Water Cooled |
| Ice type | Medium cubes - 23 |
| Ice production | 190 |
| Water consumption - Water cooled ice makers | 0.9 |
| Optional Extras | 4HC-H water filtration |
| CO2 equivalent | 0.441 kg |
| GWP | 3 GWP |
| Refrigerant | 0.147 kg |
| Refrigerant type | R290 |
| SKU | M118-D304 |
| Accessory name | Item number |
| 4HC-H Single | 9320-51 |
| 4 HC Replacement Cartridge | 9655-11 |
| External drain pump | S-32904 |
Make sure you have a login to our partner portal. Here you can find.......
Register hereClick here for