This Hoshizaki IM-240DPE-U-23 is an UltraCUBE variant of a Cuber, Modular & Stackable producing up to 180 kg of the world-famous Hoshizaki ice cubes (Medium cubes - 23) per 24 hours. The dimensions of this model are 1084 x 700 x 500 mm.
ENHANCING HYGIENE AND FOOD SAFETY WITH AN ADDITIONAL SANITIZATION MECHANISM.
Get quote View spec sheetINCREASED HYGIENE & FOOD SAFETY
INCREASED PERFORMANCE
INCREASED ICE QUALITY
INCREASED DURABILITY
OPERATOR/MAINTENANCE CONVENIENCE
INCREASED ENERGY SAVING
INCREASED WATER SAVING
| Specification | Value |
| Item number | M120-D202 |
| Model name | IM-240DPE-U-23 |
| Ice maker type | Cube icemaker |
| Brand | Hoshizaki |
| Product configuration | Stackable |
| Warranty period | 3 Years on Parts & Labour - based on country agreement |
| Country of origin | UK |
| Sub series | IM UltraCUBE |
| Title | Cuber, Modular & Stackable |
| Accessories included | brace, Installation kit, Scoop |
| Corresponding water filters | 4HC-H Twin Water Filter, 4HC Replacement Cartridge |
| Width | 1084 mm |
| Width (packed) | 1196 mm |
| Depth | 700 mm |
| Depth (packed) | 825 mm |
| Height | 500 mm |
| Height (packed) | 640 mm |
| Volume (packed) | 0.6315 m³ |
| Electric Consumption | 0.87 kW |
| Ambient temperature (maximum) | 40 °C |
| Ambient temperature (minimum) | 1 °C |
| Voltage range (Rated Voltage) | ±6% |
| Water supply pressure (maximum) | 0.8MPa (8bar) |
| Water supply pressure (minimum) | 0.07MPa (0.7bar) |
| Water supply temperature (maximum) | 35 °C |
| Water supply temperature (minimum) | 5 °C |
| Functions | Automated cleaning, UV-C sanitization |
| Electrical circuit breaker protection | 5 A |
| Exterior | Stainless steel AISI 441, Galvanized steel (Rear) |
| Gross weight | 87 kg |
| Net weight | 75 kg |
| Heat Rejection (AT 32°C, WT 21°C) | 2.25 kW |
| Power supply | 1/220 - 240V/50Hz |