IM-240XPE-U-23 Cuber, Modular & Stackable (extension)
Ice
B
This Hoshizaki IM-240XPE-U-23 is an UltraCUBE variant of a Cuber, Modular & Stackable (extension) producing up to 180 kg of the world-famous Hoshizaki ice cubes (Medium cubes - 23) per 24 hours.  The dimensions of this model are 1084 x 700 x 500 mm.
ENHANCING HYGIENE AND FOOD SAFETY WITH AN ADDITIONAL SANITIZATION MECHANISM.
Get quote View spec sheet
Key features
INCREASED HYGIENE & FOOD SAFETY
  • NEW: UV Sanitization
  • NEW: Scoop Holder-Kit (optional)
INCREASED PERFORMANCE
  • NEW: More efficient  magnetic DC Pump Motor with variable speed
  • Use of R290 natural refrigerant
INCREASED ICE QUALITY
  • Closed Cell System, individual cube forming
INCREASED DURABILITY
  • NEW: Automated Cleaning
  • NEW: Less Wear & Tear: internal components made of food-grade stainless steel (AISI 430)
  • NEW: Magnetic DC Pump Motor with variable speed
  • Highest-grade insulation material (foaming instead of polystyrene)
OPERATOR/MAINTENANCE CONVENIENCE
  • NEW: Water circuit cleaning notification
  • NEW: Condenser cleaning notification
  • NEW: Control panel for easy adjustable dimple size
  • NEW: Water tank & DC pump are easily removable
INCREASED ENERGY SAVING
  • NEW: DC Pump Motor with variable speed
  • NEW: Stand-by function
INCREASED WATER SAVING
  • NEW: Improved water tank design to consume less water
Specifications
Specification Value
Item number M120-D204
Model name IM-240XPE-U-23
Ice maker type Cube icemaker
Brand Hoshizaki
Product configuration Stackable
Warranty period 3 Years on Parts & Labour - based on country agreement
Country of origin UK
Sub series IM UltraCUBE
Title Cuber, Modular & Stackable (extension)
Accessories included brace, Installation kit, Scoop
Corresponding water filters 4HC-H Twin Water Filter, 4HC Replacement Cartridge
Width 1084 mm
Width (packed) 1196 mm
Depth 700 mm
Depth (packed) 825 mm
Height 500 mm
Height (packed) 640 mm
Volume (packed) 0.6315 m³
Electric Consumption 0.87 kW
Ambient temperature (maximum) 40 °C
Ambient temperature (minimum) 1 °C
Voltage range (Rated Voltage) ±6%
Water supply pressure (maximum) 0.8MPa (8bar)
Water supply pressure (minimum) 0.07MPa (0.7bar)
Water supply temperature (maximum) 35 °C
Water supply temperature (minimum) 5 °C
Functions Automated cleaning, UV-C sanitization
Electrical circuit breaker protection 5 A
Exterior Stainless steel AISI 441, Galvanized steel (Rear)
Gross weight 84 kg
Net weight 71 kg
Heat Rejection (AT 32°C, WT 21°C) 2.25 kW
Power supply 1/220 - 240V/50Hz