KM-140C-HC Halvmåne ismaskin, med inbyggt magasin
F178-C141
Läs mer
Denne Hoshizaki KM-140C-HC-W er en Halvmåne ismaskin, med inbyggt magasin som produserer opptil 138 kg Halvmåne av høy kvalitet per 24 timer.
KM Edge -serien har en förstorad, sammanbunden förångaryta. Accelererande skördecykler, tekniken bakom KM Edge -sortimentet hjälper dig att öka din serveringskapacitet direkt. Mer is på kortare tid.
Get quote View spec sheet
KM-140C-HC-W använder köldmedium R290.
Unik teknik
Den dubbelsidiga förångaren i alla KM -maskiner är tillverkad av rostfritt stål – det bästa materialet för förbättrad livslängd, livsmedelssäkerhet och rengöring utan att skada maskinen. Tack vare sin rundade, men ändå kantiga form, kommer Hoshizaki Crescent Ice inte att samlas inuti iskistan. Det är därför det anses vara den perfekta isformen för flaskkylare, så att du enkelt kan placera flaskor inuti isen. Isen kan användas för kylning av drycker, färskvarudisplay, flaskkylning samt matlagning.
Bekvämlighet
Med alltid fokus på användarvänlighet och livsmedelssäkerhet är luftfiltren lätt åtkomliga framifrån för rutinmässig rengöring. Med inlopp och utflöde placerade på framsidan är KM idealisk för inbyggda installationsmöjligheter. ”
Smart design
Liksom alla Hoshizaki-ismakare är KM-140C-HC-W utformad för att hålla och levereras med smarta designtillbehör som den dubbelsidiga förångaren i rostfritt stål, unik i branschen, producerar mer is per cykel med lägre energiförbrukning och motståndskraft mot avkalkning av syror.
Plug & Play
Den smarta plug-and-play-designen garanterar en enkel och snabb installation.
Perfekt passform
Med yttermått B x D x H på 630 x 719 x 1194 mm är KM-140C-HC-W kompakt och passar perfekt för små utrymmen.
| Specifikation | Value |
| Artikelnummer | F178-C241 |
| Modellnamn | KM-140C-HC-W |
| Istyp för maskin | Halvmåne iskubmaskin |
| Varumärke | Hoshizaki |
| Produktkonfiguration | Med isbinge |
| Garanti period | 2 år |
| Ursprungsland | Kina |
| Titel | Halvmåne ismaskin, med inbyggt magasin |
| Inkluderad | Ben, Is-spade |
| Motsvarande vattenfilter | 4HC-H Enkle, 4HC-H utbytespatron |
| Bredd | 630 mm |
| Bredd (packad) | 725 mm |
| Djup | 719 mm |
| Djup (packad) | 825 mm |
| Höjd | 1194 mm |
| Höjd (packad) | 1357 mm |
| Volym (förpackad) | 0.812 m³ |
| Dimensioner ben | För ben 139-162 mm extra |
| Elförbrukning | 0.564 kW |
| Omgivningstemperatur (maximum) | 38 °C |
| Omgivningstemperatur (minimum) | 7 °C |
| Spänningsområde (Nominell spänning) | ±6% |
| Vattenförsörjningstryck (maximalt) | 0.8MPa (8bar) |
| Vattenförsörjningstryck (minimum) | 0.07MPa (0.7bar) |
| Vattentemperatur för försörjning (maximalt) | 32 °C |
| Vattentillförseltemperatur (minimum) | 7 °C |
| Funktioner | Helautomatisk funktion för rengöring |
| Elektriskt kretsbryddarskydd | 5 A |
| Utsida | Rostfritt stål AISI 441, galvaniserat stål (baksida), plast (ventilationsgaller) |
| Bruttovikt | 83 kg |
| Nettovikt | 71 kg |
| Värmeavgivning (OT 32°C, VT 21°C) | 1.45 kW |
| Elektrisk anslutning | 1/220 - 240V/50Hz |
| Magasinkapacitet | 47 kg |
| Kylsystem | Luftkyld |
| Is typ | Halvmåne |
| Isproduktion | 138 |
| Vattenförbrukning - Luftkylda ismaskiner | 0.45 |
| CO2-ekvivalent | 0.33 kg |
| GWP | 3 GWP |
| Kylmedel | 0.11 kg |
| Kylmedietyp | R290 |
| SKU | F178-C241 |
| Tillbehör | Artikelnummer |
| 4HC-H Enkle | 9320-51 |
| 4HC-H Utbytepatron | 9655-11 |
| ACK-40A: Rengörings kit för helautomatisk kemisk rengöringsfunktion | F174-C101 |
| ACK-60A: Rengörings kit för helautomatisk kemisk rengöringsfunktion | F174-C102 |
| ACK-80A: Rengörings kit för helautomatisk kemisk rengöringsfunktion | F174-C103 |
| ACK-130A: Rengörings kit för helautomatisk kemisk rengöringsfunktion | F174-C104 |
| UVL-25 A: UV-LED för vattentanken | F174-C201 |
Make sure you have a login to our partner portal. Here you can find.......
Register hereKlicka här för att