KM-140C-HC-W Halvmåne ismaskin, med inbyggt magasin
F178-C241
Läs mer
Denne Hoshizaki KMD-210ABE-HC er en Halvmåne iskubmaskin, modular som produserer opptil 210 kg Halvmåne av høy kvalitet per 24 timer.
KM Edge -serien har en förstorad, sammanbunden förångaryta. Accelererande skördecykler, tekniken bakom KM Edge -sortimentet hjälper dig att öka din serveringskapacitet direkt. Mer is på kortare tid.
Get quote View spec sheet
KMD-210ABE-HC använder köldmedium R290.
Unik teknik
Den dubbelsidiga förångaren i alla KM -maskiner är tillverkad av rostfritt stål – det bästa materialet för förbättrad livslängd, livsmedelssäkerhet och rengöring utan att skada maskinen. Tack vare sin rundade, men ändå kantiga form, kommer Hoshizaki Crescent Ice inte att samlas inuti iskistan. Det är därför det anses vara den perfekta isformen för flaskkylare, så att du enkelt kan placera flaskor inuti isen. Isen kan användas för kylning av drycker, färskvarudisplay, flaskkylning samt matlagning.
Bekvämlighet
Med alltid fokus på användarvänlighet och livsmedelssäkerhet är luftfiltren lätt åtkomliga framifrån för rutinmässig rengöring. Med inlopp och utflöde placerade på framsidan är KM idealisk för inbyggda installationsmöjligheter. ”
Smart design
Liksom alla Hoshizaki-ismakare är KMD-210ABE-HC utformad för att hålla och levereras med smarta designtillbehör som den dubbelsidiga förångaren i rostfritt stål, unik i branschen, producerar mer is per cykel med lägre energiförbrukning och motståndskraft mot avkalkning av syror.
Plug & Play
Den smarta plug-and-play-designen garanterar en enkel och snabb installation.
Flexibilitet
Behöver du förstärka din produktionskapacitet? De variabla inställningarna med modulära fack och baser gör att användaren kan mixa och matcha beroende på individuella krav och förutsättningar. Dimensionerna för KMD-210ABE-HC är mm.
| Specifikation | Value |
| Artikelnummer | M099 |
| Modellnamn | KMD-210ABE-HC |
| Istyp för maskin | Halvmåne iskubmaskin |
| Varumärke | Hoshizaki |
| Produktkonfiguration | Modul maskiner |
| Garanti period | 2 år |
| Ursprungsland | Storbritannien |
| Titel | Halvmåne iskubmaskin, modular |
| Motsvarande vattenfilter | 4HC-H Dubbel, 4HC-H utbytespatron |
| Bredd | 560 mm |
| Bredd (packad) | 749 mm |
| Djup | 625 mm |
| Djup (packad) | 867 mm |
| Höjd | 610 mm |
| Höjd (packad) | 796 mm |
| Volym (förpackad) | 0.517 m³ |
| Elförbrukning | 0.683 kW |
| Omgivningstemperatur (maximum) | 40 °C |
| Omgivningstemperatur (minimum) | 7 °C |
| Spänningsområde (Nominell spänning) | 207-254V |
| Vattenförsörjningstryck (maximalt) | 0.8MPa (8bar) |
| Vattenförsörjningstryck (minimum) | 0.07MPa (0.7bar) |
| Vattentemperatur för försörjning (maximalt) | 35 °C |
| Vattentillförseltemperatur (minimum) | 7 °C |
| Elektriskt kretsbryddarskydd | 5 A |
| Utsida | Rostfritt stål AISI 441, galvaniserat stål (baksida), plast (ventilationsgaller) |
| Bruttovikt | 66 kg |
| Nettovikt | 57 kg |
| Värmeavgivning (OT 32°C, VT 21°C) | 1.441 kW |
| Elektrisk anslutning | 1/220 - 240V/50Hz |
| Kylsystem | Luftkyld |
| Is typ | Halvmåne |
| Isproduktion | 210 |
| Vattenförbrukning - Luftkylda ismaskiner | 0.77 |
| Motsvarande magasin | B-140SB, B-210SB, B-340SB |
| CO2-ekvivalent | 0.441 kg |
| GWP | 3 GWP |
| Kylmedel | 0.147 kg |
| Kylmedietyp | R290 |
| Motsvarande toppkit | TK-8D för B-210SB, TK-8D + TK18D för B-340SB |
| SKU | M099 |
| Tillbehör | Artikelnummer |
| 4HC-H Dubbel | 9320-52 |
| 4HC-H Utbytepatron | 9655-11 |
Make sure you have a login to our partner portal. Here you can find.......
Register hereKlicka här för att