PREMIER TK600 CO2 1N BK NF Technical kit module for blast chiller/freezer
5LMA6GQRH-N4ALBC
Read more
FOOD SAFETY & TEMPERATURE PRECISION
Thanks to intelligent IFR technology, operators can choose between time-, temperature-, or probe-controlled chilling/freezing cycles. With a chilling capacity (from +70°C to +3°C in 90min) of 120 kg and a freezing capacity (from +70°C to -18°C in 4 hours) of 60 kg, the PREMIER KPS supports consistent, HACCP-compliant food safety across all operations.
INTUITIVE USER INTERFACE
The 7″ touch display with color icons makes programming and operation easy for every user. Up to 10 favorite cycles can be stored and recalled, while the integrated USB port allows for quick log downloads and firmware updates.
EASY CLEANING & FLEXIBLE CONFIGURATION
The right-hinged, self-closing 90° door, smooth stainless-steel surfaces, and removable wire racks (1/1 GN, 2/1 GN and/or EN 600×400 mm) allow for fast and hygienic cleaning. Designed to meet the strictest hygiene standards in professional kitchens.
BUILT TO LAST IN DEMANDING ENVIRONMENTS
Constructed with durable materials and engineered for frequent use, the PREMIER KPS is ready to perform under pressure. Whether built-in or freestanding, its robust design and precision components ensure lasting reliability in any professional setting.
List of Features:
| Specification | Value |
| Item number | 5LMA6GQRH-N3ALBC |
| Model name | PREMIER TK450 CO2 1N BK NF |
| Brand | Hoshizaki |
| Warranty period | 1 Year on Parts & Labour - based on country agreement |
| Country of origin | Italy |
| Title | Technical kit module for blast chiller/freezer |
| Equipped with | Controller, heated core probe, Wi-fi connection, Ethernet port, USB-port, drip collection tray and feet. |
| Width | 3045 mm |
| Width (packed) | 1050 mm |
| Depth | 410 mm |
| Depth (packed) | 2270 mm |
| Height | 2094 mm |
| Height including legs (minimum) | 2094 mm |
| Height including legs (maximum) | 2139 mm |
| Height (packed) | 1680 mm |
| Volume (packed) | 4 m³ |
| Required cooling capacity | 55500 W |
| Climate class | 5 (max. ambient 40°C w/ 40% RH) |
| Connection load | 1530 W |
| Fuse Rating | 32 A |
| Exterior | Stainless steel AISI 304 |
| Gross weight | 387 kg |
| Net weight | 273 kg |
| Power supply | 1/220 - 240V/50Hz |
| Maximum system pressure | 60 Bar |
| Temperature range | -40/+40°C |
| Cooling system | For remote cooling system |
| Chilling capacity | 450 |
| Freezing capacity | 300 |
| Refrigerant compatibility | R744 |
| SKU | 5LMA6GQRH-N3ALBC |
5LMA6GQRH-N4ALBC
Read more
5LMA6GQRH-N2ALBC
Read more
5LMA6GQRH-N1ALBC
Read more
Make sure you have a login to our partner portal. Here you can find.......
Register hereClick here for