IM-65WPE-F-Q Ball Ice Maker, Self Contained
M113-D115
Read more
This Hoshizaki KMD-270AB is a modular Crescent Edge ice maker producing up to 275 kg of high-quality Crescent Edge Ice per 24 hours, meeting even the strictest hygiene requirements and suitable for all operational requirements and kitchen measurements.
The KM Edge range has an enlarged, bonded evaporator surface. Accelerating harvest cycles, the technology behind the KM Edge range will help you to increase your serving capacity instantly. More ice in less amount of time.
Get quote View spec sheetThe KMD-270AB uses refrigerant R404A.
Unique Technology
The double-sided evaporator in all KM machines is made of stainless steel – the best material for improved longevity, food safety, and cleaning without damaging to the machine. The external material is made of . Thanks to its rounded, yet edgy form, the Hoshizaki Crescent Ice will not cluster inside the ice chest. That is why it is considered the perfect ice shape for bottle coolers, allowing you to place bottles inside the ice effortlessly. The ice can be used for chilling drinks, fresh produce display, and bottle cooling as well as cooking.
Convenience
Always focusing on operating convenience and food safety, the air filters are easily accessible from the front for routine cleaning. With intake and outflow positioned at the front, the KM is ideal for built-in installation opportunities. “
Smart Design
Like all Hoshizaki ice makers, the KMD-270AB is designed to last and comes with smart design extras such as the double-sided, stainless steel evaporator, unique in the industry, produces more ice per cycle with lower energy consumption and resistance to descaling acids.
Flexibility
Need to amp up your production capacity? The variable setups with modular bins and bases allow the user to mix and match depending on individual requirements and conditions. The dimensions of the KMD-270AB are 560 x 625 x 610 mm.
Plug&Play
The smart plug-and-play design guarantees an easy and quick set-up.
| Specification | Value |
| Item number | F134-C141 |
| Model name | KMD-270AB |
| Extended spec sheets approved | 1 |
| Product availability | -- Not available |
| Ice maker type | Crescent ice maker |
| Brand | Hoshizaki |
| Product configuration | Modular |
| Title | Crescent Ice Maker, Modular |
| Width | 560 mm |
| Depth | 625 mm |
| Height | 610 mm |
| Electric Consumption | 0.984 kW |
| Energy consumption | 0.984 kWh |
| Exterior | Stainless Steel |
| Gross weight | 73 kg |
| Net weight | 57 kg |
| Power supply | 1/220 - 240V/50Hz |
| Cooling system | Air Cooled |
| Ice type | Crescent Edge |
| Ice production | 275 |
| Water consumption - Air cooled ice makers | 0.98 |
| Corresponding Bin(s) | B-140SA, B-210SA, B-340SA |
| CO2 equivalent | 3058 kg |
| Refrigerant type | R404A |
| SKU | F134-C141 |
| Documentation | |
| Instruction manual | Download |
Make sure you have a login to our partner portal. Here you can find.......
Register hereClick here for