| Specification | Value |
| Item number | 813949016 |
| Model name | CF 45 SG UK |
| Brand | Snowflake |
| Title | CHEST FREEZER |
| Width | 1300 mm |
| Depth | 730 mm |
| Height | 900 mm |
| Energy consumption | 584 kWh |
| Energy efficiency class | C |
| Number of wire baskets | 2 |
| Product availability | -- Not available |
| Connection load | 146 kW |
| Interior | Aluminium |
| Gross weight | 68 kg |
| Insulation thickness | 60 mm |
| Insulation type | Cyclopentane |
| Net usable volume | 361 l |
| Net weight | 68 kg |
| Power supply | 230V, 50 Hz |
| Sound level | 49 dB |
| Temperature range | -22/-14°C |
| Volume, gross | 416 l |
| Volume, net | 361 l |
| GWP | 3 GWP |
| Refrigerant type | R600a |
| SKU | 813949016 |
813949016
CF 45 SG UK CHEST FREEZER
Hydro Carbon Chest Freezer equipped with lift up stainless lid, handle and lock, defrost water drain complete with 2 wire baskets.
Temperature range -22 / -14°c
Volume Gross: 447 Ltr
Dimensions including handle & hinges:1300 x 730 x 865 mm
Exterior / Interior: White / White
Alu
Castors