DCM-120KE-HC Dispenser, Acqua & Ghiaccio
L032
Leggi di piú
This Hoshizaki DSM-12DE (UK) is a shuttle ice dispenser producing up to 13 kg high-quality servings of shuttle ice. Most commonly, Hoshizaki dispensers are used, where a quick, efficient, and food-safe serving of ice-water combinations is needed.
Dispensers play a crucial role when business owners want to provide ice and/or water for self-service. The three steps of quality ice production, protected ice storage, as well as quick service of ice are all combined in one device – with the help of only one button your refreshment is ready in seconds.
DSM DISPENSERS are compact and reliable appliances that produce and serve high-quality shuttle ice. The simple design and smart features, for food safety and against contamination, make DSM dispensers popular for hospitals and health care institutions.
Richiedi un preventivo Visualizza la scheda tecnicaSustainable
The DSM-12DE (UK) uses refrigerant R134a. This natural refrigerant is not only climate-friendly, but it also boosts the dispenser, when it comes to performance and production capacity.
Waste Control
Waste control for more sustainability; these dispensers allow intuitive portion control. This helps to regulate the consumption of ice among end-users, reducing overall energy consumption and waste.
Food Safety
As with all Hoshizaki machines, hygiene, food safety, and contamination protection play a major role. Dispensers are operated by consumers directly. In order to eliminate health risks, the machines are designed to never let air or water hit the freshly produced ice, while stored.
Perfect Fit
With outside dimensions W x D x H of mm, the DSM-12DE (UK) is compact and makes a perfect fit for small spaces. Our dispenser portfolio accommodates
suitable appliances for different requirements regarding serving amounts, storage capacity, and space limitations.
Plug&Play
The smart plug-and-play design guarantees an easy and quick set-up.
| Specifiche | Value |
| Codice articolo | L016-C404 |
| Modello | DSM-12DE (UK) |
| Marchio | Hoshizaki |
| Configurazione del prodotto | Contenitore incorporato |
| Periodo di garanzia | 2 anni di garanzia su parti di ricambio & manodopera |
| Paese di origine | Giappone |
| Titolo | Dispenser, Shuttle Ice |
| Accessori inclusi | Kit d'installazione |
| Larghezza | 180 mm |
| Larghezza (con imballo) | 244 mm |
| Profonditá | 527 mm |
| Profonditá (con imballo) | 620 mm |
| Altezza | 695 mm |
| Altezza (con imballo) | 748 mm |
| Volume (con imballo) | 0.1132 m³ |
| Consumo elettrico | 0.2 kWh |
| Temperatura ambiente (massima) | 40 °C |
| Temperatura ambiente (minima) | 5 °C |
| Voltaggio | ±6% |
| Pressione acqua (massima) | 0.78MPa (7.8bar) |
| Pressione acqua (minima) | 0.05MPa (0.5bar) |
| Temperatura acqua (massima) | 35 °C |
| Temperatura acqua (minima) | 5 °C |
| Protezione del circuito elettrico | 5 A |
| Rivestimento esterno | Acciaio con rivestimento in acrilico |
| Peso lordo | 28 kg |
| Peso netto | 26 kg |
| Emissione calore (AT 32°C, WT 21°C) | 0.3 kW |
| Alimentazione | 220-240V/50Hz/1ph |
| Capacitá contenitore | 3 kg |
| Volume lordo | 0.113 l |
| Sistema di raffreddamento | Raffreddamento ad Aria |
| Tipologia ghiaccio | Shuttle |
| Produzione di ghiaccio | 13 |
| Consumo acqua - Fabbricatori di ghiaccio raffreddati ad aria | 0.108 |
| Equivalente CO2 | 114 kg |
| Refrigerante | 0.08 kg |
| Tipologia refrigerante | R134a |
| SKU | L016-C404 |
| Nome accessorio | Codice articolo |
| 4HC-H Filtro acqua singolo | 9320-51 |
| 4HC Cartuccia di sostituzione | 9655-11 |
Make sure you have a login to our partner portal. Here you can find.......
Register hereClicca qui per