IM-65PE-Q Ball Ice Maker, Self Contained
M113-D012
Read more
This modular cube ice maker uses Natural Refrigerant R290, which is environmentally friendly and energy efficient. It is part of a unique range of cubers; designed with hygiene as a priority. Each ice cycle is made with fresh water ensuring the highest quality of ice. The cubes are easily recognized by its precise shape, clarity and slow dilution. This is particularly important for ice that is used in premium beverages like cocktails, as it protects the integrity and flavour of the drink. This model is configured with our storage bins.
| Specification | Value |
| Item number | E1GA-D203 |
| Model name | IM-240ANE-HC-21-SN |
| Product availability | -- Not available |
| Brand | Hoshizaki |
| Product configuration | Modular |
| Title | Cuber, Modular |
| Width | 560 mm |
| Depth | 700 mm |
| Height | 880 mm |
| Electric Consumption | 0.93 kW |
| Energy consumption | 0.93 kWh |
| Exterior | Stainless Steel |
| Gross weight | 89 kg |
| Net weight | 78 kg |
| Power supply | 1/220 - 240V/50Hz |
| Cooling system | Air Cooled |
| Ice type | Extra small cubes - 21 |
| Ice production | 210 |
| Water consumption - Air cooled ice makers | 0.89 |
| Corresponding Bin(s) | B-140SA, B-210SA, B-340SA |
| CO2 equivalent | 0.441 kg |
| Refrigerant type | R290 |
| SKU | E1GA-D203 |
| Accessory name | Item number |
| 4HC-H Twin | 9320-52 |
| 4 HC Replacement Cartridge | 9655-11 |
Make sure you have a login to our partner portal. Here you can find.......
Register hereClick here for