IM-240XPE-U-32 Cuber, Modular & Stackable (extension)
M120-D205
Read more
This Hoshizaki IM-240ANE is a modular cube ice maker producing up to 240 kg of high-quality cube ice per 24 hours. Meeting even the strictest hygiene requirements, this true allrounder offers many application possibilities in segments including the foodservice and medical sector.
All Cubers are equipped with an electronic control system. This ensures an optimized ice-making process, even under varying circumstances. Without additional manual assistance or adjustments required, our Cubers produce generous amounts of ice cubes, at a consistently high quality.
Get quote View spec sheet
| Specification | Value |
| Item number | E1CP-D100 |
| Model name | IM-240ANE |
| Brand | Hoshizaki |
| Product configuration | Modular |
| Title | Cuber, Modular |
| Please observe | This type of icemaker is on special order only. Please take longer lead times into consideration. |
| Width | 560 mm |
| Depth | 700 mm |
| Height | 880 mm |
| Electric Consumption | 1.32 kW |
| Energy consumption | 1.32 kWh |
| Exterior | Stainless Steel |
| Gross weight | 95 kg |
| Net weight | 80 kg |
| Power supply | 1/220 - 240V/50Hz |
| Cooling system | Air Cooled |
| Ice type | Large cubes, Standard |
| Ice production | 240 |
| Water consumption - Air cooled ice makers | 0.73 |
| CO2 equivalent | 1882 kg |
| Refrigerant type | R404A |
| SKU | E1CP-D100 |
| Accessory name | Item number |
| 4HC-H Twin | 9320-52 |
| 4 HC Replacement Cartridge | 9655-11 |
Make sure you have a login to our partner portal. Here you can find.......
Register hereClick here for