IM-65WPE-F-Q Ball Ice Maker, Self Contained
M113-D115
Read more
This Hoshizaki IM-100NE(SA) is a self contained cube ice maker producing up to 88 kg of high-quality cube ice per 24 hours. Meeting even the strictest hygiene requirements, this true allrounder offers many application possibilities in segments including the foodservice and medical sector.
All Cubers are equipped with an electronic control system. This ensures an optimized ice-making process, even under varying circumstances. Without additional manual assistance or adjustments required, our Cubers produce generous amounts of ice cubes, at a consistently high quality.
| Specification | Value |
| Item number | E1FE-D804 |
| Model name | IM-100NE(SA) |
| Product availability | -- Not available |
| Brand | Hoshizaki |
| Product configuration | Self Contained |
| Warranty period | 2 Years on Parts & Labour |
| Country of origin | UK |
| Title | Cuber, Self Contained |
| Accessories included | Installation kit, Legs, Scoop |
| Please observe | This type of icemaker is on special order only. Please take longer lead times into consideration. |
| Width | 704 mm |
| Width (packed) | 805 mm |
| Depth | 506 mm |
| Depth (packed) | 580 mm |
| Height | 1200 mm |
| Height (packed) | 1375 mm |
| Volume (packed) | 0.642 m³ |
| Dimensions legs | for legs add 70-110mm |
| Electric Consumption | 0.65 kW |
| Energy consumption | 0.65 kWh |
| Ambient temperature (maximum) | 40 °C |
| Ambient temperature (minimum) | 1 °C |
| Voltage range (Rated Voltage) | ± 10% |
| Water supply pressure (maximum) | 0.8MPa (8bar) |
| Water supply pressure (minimum) | 0.07MPa (0.7bar) |
| Water supply temperature (maximum) | 35 °C |
| Water supply temperature (minimum) | 5 °C |
| Electrical circuit breaker protection | 5 A |
| Exterior | Stainless steel AISI 441, Galvanized steel (Rear) |
| Gross weight | 85 kg |
| Heat Rejection (AT 32°C, WT 21°C) | 0.118 kW |
| Net weight | 76 kg |
| Power supply | 1/220 - 230V/60Hz |
| Storage bin capacity | 50 kg |
| Volume, gross | 0.642 l |
| Cooling system | Air Cooled |
| Ice type | Large cubes, Standard |
| Ice production | 88 |
| Water consumption - Air cooled ice makers | 0.45 |
| Optional Extras | 4HC-H water filtration |
| CO2 equivalent | 400.4 kg |
| Refrigerant | 0.28 kg |
| Refrigerant type | R134a |
| SKU | E1FE-D804 |
| Documentation |
| Accessory name | Item number |
| 4HC-H Single | 9320-51 |
| 4 HC Replacement Cartridge | 9655-11 |
Make sure you have a login to our partner portal. Here you can find.......
Register hereClick here for