IM-65PE-Q Ball Ice Maker, Self Contained
M113-D012
Read more
Hoshizaki FM-1200ALKE-R452 is a modular ice maker producing up to 1200 kg of flake ice per 24 hours. It is compatible with our storage bins.
This model is without compressor or condenser and is for remote connection.
| Specification | Value |
| Item number | F073-C201 |
| Model name | FM-1200ALKE-R452-SB |
| Ice maker type | Flake ice maker |
| Brand | Hoshizaki |
| Product configuration | Modular |
| Warranty period | 2 Years on Parts & Labour |
| Country of origin | UK |
| Title | Flaker, Flaker, Modular. For remote connection |
| Accessories included | Installation kit |
| Please observe | This type of icemaker is on special order only. Please take longer lead times into consideration. |
| Corresponding water filters | 4HC-H Triple Water Filter, 4HC Replacement Cartridge |
| Width | 762 mm |
| Width (packed) | 873 mm |
| Depth | 700 mm |
| Depth (packed) | 820 mm |
| Height | 780 mm |
| Height (packed) | 947 mm |
| Volume (packed) | 0.678 m³ |
| Electric Consumption | 0.47 kW |
| Ambient temperature (maximum) | 40 °C |
| Ambient temperature (minimum) | 5 °C |
| Voltage range (Rated Voltage) | ±10% |
| Water supply pressure (maximum) | 0.8MPa (8bar) |
| Water supply pressure (minimum) | 0.05MPa (0.5bar) |
| Water supply temperature (maximum) | 35 °C |
| Water supply temperature (minimum) | 5 °C |
| Exterior | Stainless steel AISI 441, Galvanized steel (Rear) |
| Gross weight | 108 kg |
| Net weight | 98 kg |
| Power supply | 1/220 - 240V/50Hz |
| Cooling system | Remote Condenser |
| Ice type | Flake |
| Ice production | 1200 |
| Water consumption - Air cooled ice makers | 1.21 |
| Optional Extras | 4HC-H water filtration |
| Corresponding Bin(s) | B-210SB, B-340SB |
| Refrigerant compatibility | R452A |
| Corresponding top kits | TK-18D for B-340SB, TK-30 for B-210SB (optional, not required), TK-48 for B-340SB (optional, not required) |
| SKU | F073-C201 |
| Accessory name | Item number |
| 4HC-H Triple | 9320-53 |
| 4 HC Replacement Cartridge | 9655-11 |
Make sure you have a login to our partner portal. Here you can find.......
Register hereClick here for