B-340SB Ice storage Bin
M192
Read more
The Hoshizaki B-340SA is a Storage Bin with a net capacity of 0 Ltr. The storage bin configures perfectly with Hoshizaki ice makers to ensure ample quantities of ice at all times.
The sturdy construction for side-by-side or stacked installations, as well as the non-corrosive bin liner, provide safe and sanitary storage of produced ice.
Material
The stainless steel exterior provides a long-lasting attractive appearance, as well as easy-to-clean surfaces for food-safe operations.
Food Safety
The bin is designed to simplify cleaning routines. There are no edges, crevices, or rough joints, where residue could be trapped. The rounded and smooth surfaces help you to wipe the bin quickly and easily.
| Specification | Value |
| Item number | G016 |
| Model name | B-340SA |
| Brand | Hoshizaki |
| Title | Storage Bin |
| Width | 1219 mm |
| Depth | 820 mm |
| Height | 1016 mm |
| Interior | Polyethylene |
| Gross weight | 88 kg |
| Net weight | 72 kg |
| Storage bin capacity | 340 kg |
| Volume, net | 340 l |
| SKU | G016 |
| Documentation | |
| Spec sheet | Download |
| Accessory name | Item number |
| TK-8D | S-21871 |
| TK-18D | S-21872 |
| TK-30 / TK-48 | S-24154 |
| TK-4DM | S-31045 |
| TK-4DR | S-31046 |
| TK-IMD2 | S-31047 |
| TK-FM1800 | S-31707 |
Make sure you have a login to our partner portal. Here you can find.......
Register hereClick here for