SANTOS N53 Santos Ice Crusher
N53
Read more
The C105 Crusher is very easy to handle and is space-saving in size. Ideal to crush small amounts of ice cubes, to be used in drinks and cocktails. The crushers are space-saving enough to be placed on the bar and the buffet counter. They can process 3–5 kg of ice in only 60 seconds.
Get quote View spec sheet| Specification | Value |
| Item number | C-105 |
| Model name | C-105 |
| Title | Wessemat Ice Crusher |
| Width | 370 mm |
| Depth | 315 mm |
| Height | 515 mm |
| Electric Consumption | 0.15 kW |
| Crush capacity | 5 kg/min |
| Exterior | Stainless Steel |
| Gross weight | 25 kg |
| Net weight | 21 kg |
| Power supply | 1/220 - 240V/50Hz |
| Storage bin capacity | 5 kg |
| SKU | C-105 |
Make sure you have a login to our partner portal. Here you can find.......
Register hereClick here for