Premier U 80 DR CO2 (AKCC-B) Koelkast/vriezer ‘U’-type met Danfoss-bediening met bluetooth voor extern koelsysteem
188801015
Lees meer
The Hoshizaki SNOWFLAKE G II SUF-65DG-C-L is a 1-Door Freezer Cabinet, HC with a net internal volume of Ltr.
The Snowflake GII series is brought to you by Japanese engineering excellence, dedicated to simplifying the day-to-day work routines of kitchen staff all around the world.
The technology behind the performance boost of Snowflake GII is the tropicalized cooling system enduring up to +40°C. Additionally, the cooling agent of the new generation of Snowflake is the eco-friendly refrigerant R290, a natural gas (HC) that enhances performance and cuts down energy consumption significantly.
Both interior and exterior are built of anti-corrosion stainless steel, which is among the best choices for hygienic and food-safe cooking environments.
As a product that is designed and built to last, this refrigerated counter combines an innovative design concept, premium materials, and clever extras:
The refrigerant used in all Snowflake GII HC models is R290.
This agent is a natural gas that enhances the performance of the refrigerated counter and has, compared to other refrigerants, a minimal ozone depletion potential. R290 is one of the view refrigerants compliant with the called F-Gas Regulation, issued by the European Commission. This regulation aims to phase out HFCs (Hydrofluorocarbons) as of 2020 to make space for eco-friendlier alternatives and substances, such as HCs (Hydrocarbon), and find more information about the F-Gas regulation here.
| Specification | Value |
| Artikelnummer | 877010824 |
| Modelnaam | SNOWFLAKE G II SUF-65DG-C-L |
| Merk | Hoshizaki |
| Titel | 1-Door Freezer Cabinet, HC |
| Breedte | 654 mm |
| Diepte | 840 mm |
| Hoogte | 1996 mm |
| Energie-efficiëntieklasse | D |
| Aantal planken | 3 |
| Plankgrootte | 2/1 GN diep |
| Product availability | -- Not available |
| Klasse van het klimaat | 5 |
| Uitwendig | RvS AISI 304 |
| Interieur | RvS AISI 304 |
| Bruto gewicht | 140 kg |
| Potens / Wielen | H = 130-180 mm (L) |
| Netto gewicht | 140 kg |
| Voeding | 230V, 50Hz |
| Temperatuurbereik | -20/-10°C |
| Volume, bruto | 560 l |
| Volume, netto | 398 l |
| Deurtype | Geïsoleerde deur |
| Type koudemiddel | R290 |
| SKU | 877010824 |
Make sure you have a login to our partner portal. Here you can find.......
Register hereClick here for