KMD-210ABE-HC Crescent Ice Maker, Modular
M099
Read more
Hoshizaki KMD-210ABE-HC is a modular ice maker producing up to 210 kg of crescent EDGE ice per 24 hours. This model is compatible with our storage bins.
Crescent EDGE ice dimensions and weight - disclaimer: The drawing is for illustration purposes only. Size and weight may be differ due to local installation conditions.
| Specification | Value |
| Item number | M097 |
| Model name | KM-470AJE-R452 |
| Ice maker type | Crescent ice maker |
| Brand | Hoshizaki |
| Product configuration | Modular |
| Warranty period | 2 Years on Parts & Labour |
| Country of origin | UK |
| Title | Crescent Ice Maker, Modular |
| Corresponding water filters | 4HC-H Twin Water Filter, 4HC Replacement Cartridge |
| Width | 762 mm |
| Width (packed) | 794 mm |
| Depth | 695 mm |
| Depth (packed) | 867 mm |
| Height | 825 mm |
| Height (packed) | 1012 mm |
| Volume (packed) | 0.697 m³ |
| Electric Consumption | 1.85 kW |
| Ambient temperature (maximum) | 38 °C |
| Ambient temperature (minimum) | 7 °C |
| Voltage range (Rated Voltage) | 207-254V |
| Water supply pressure (maximum) | 0.78MPa (7.8bar) |
| Water supply pressure (minimum) | 0.07MPa (0.7bar) |
| Water supply temperature (maximum) | 32 °C |
| Water supply temperature (minimum) | 7 °C |
| Electrical circuit breaker protection | 10 A |
| Exterior | Stainless steel AISI 441, Galvanized steel (Rear) |
| Gross weight | 133 kg |
| Net weight | 122 kg |
| Heat Rejection (AT 32°C, WT 21°C) | 3.69 kW |
| Power supply | 1/220 - 240V/50Hz |
| Cooling system | Air Cooled |
| Ice type | Crescent Edge |
| Ice production | 495 |
| Water consumption - Air cooled ice makers | 1.87 |
| Optional Extras | 4HC-H water filtration |
| Corresponding Bin(s) | B-210SB, B-340SB |
| CO2 equivalent | 2996 kg |
| GWP | 2140 GWP |
| Refrigerant | 1.4 kg |
| Refrigerant type | R452A |
| Corresponding top kits | TK-18D for B-340SB, TK-30 for B-210SB (optional, not required), TK-30 for B-340SB (optional, not required) |
| SKU | M097 |
| Accessory name | Item number |
| 4HC-H Twin | 9320-52 |
| 4 HC Replacement Cartridge | 9655-11 |
Make sure you have a login to our partner portal. Here you can find.......
Register hereClick here for