IM-65WPE-F-Q Ball Ice Maker, Self Contained
M113-D115
Read more
| Specification | Value |
| Item number | M070-D001 |
| Model name | IM-240NE-HC-23 |
| Extended spec sheets approved | 1 |
| Product availability | -- Not available |
| Brand | Hoshizaki |
| Product configuration | Self Contained |
| Warranty period | 2 Years on Parts & Labour |
| Country of origin | UK |
| Title | Cuber, Self Contained |
| Accessories included | Installation kit, Legs, Scoop |
| Corresponding water filters | 4HC-H Twin Water Filter, 4HC Replacement Cartridge |
| Width | 704 mm |
| Width (packed) | 805 mm |
| Depth | 665 mm |
| Depth (packed) | 760 mm |
| Height | 1510 mm |
| Height (packed) | 1684 mm |
| Volume (packed) | 1.0303 m³ |
| Dimensions legs | for legs add 70-110mm |
| Electric Consumption | 0.93 kW |
| Energy consumption | 0.93 kWh |
| Ambient temperature (maximum) | 40 °C |
| Ambient temperature (minimum) | 1 °C |
| Voltage range (Rated Voltage) | ±6% |
| Water supply pressure (maximum) | 0.8MPa (8bar) |
| Water supply pressure (minimum) | 0.07MPa (0.7bar) |
| Water supply temperature (maximum) | 35 °C |
| Water supply temperature (minimum) | 5 °C |
| Electrical circuit breaker protection | 5 A |
| Exterior | Stainless steel AISI 441, Galvanized steel (Rear) |
| Gross weight | 120 kg |
| Heat Rejection (AT 32°C, WT 21°C) | 2.33 kW |
| Net weight | 107 kg |
| Power supply | 1/220 - 240V/50Hz |
| Storage bin capacity | 110 kg |
| Volume, gross | 1.03 l |
| Cooling system | Air Cooled |
| Ice type | Medium cubes - 23 |
| Ice production | 180 |
| Water consumption - Air cooled ice makers | 0.68 |
| Optional Extras | 4HC-H water filtration |
| CO2 equivalent | 0.441 kg |
| Refrigerant | 0.147 kg |
| Refrigerant type | R290 |
| SKU | M070-D001 |
| Accessory name | Item number |
| 4HC-H Twin | 9320-52 |
| 4 HC Replacement Cartridge | 9655-11 |
Make sure you have a login to our partner portal. Here you can find.......
Register hereClick here for