IM-65WPE-F-Q Ball Ice Maker, Self Contained
M113-D115
Read more
| Specification | Value |
| Item number | M071-D124 |
| Model name | IM-240DWNE-HC-C |
| Product availability | -- Not available |
| Brand | Hoshizaki |
| Product configuration | Stackable |
| Warranty period | 2 Years on Parts & Labour |
| Country of origin | UK |
| Title | Cylinder Ice Maker, Modular & Stackable |
| Accessories included | brace, Installation kit, Scoop |
| Please observe | This type of icemaker is on special order only. Please take longer lead times into consideration. |
| Corresponding water filters | 4HC-H Twin Water Filter, 4HC Replacement Cartridge |
| Width | 1084 mm |
| Width (packed) | 1196 mm |
| Depth | 700 mm |
| Depth (packed) | 825 mm |
| Height | 500 mm |
| Height (packed) | 640 mm |
| Volume (packed) | 0.6315 m³ |
| Electric Consumption | 0.835 kW |
| Energy consumption | 0.835 kWh |
| Ambient temperature (maximum) | 40 °C |
| Ambient temperature (minimum) | 1 °C |
| Voltage range (Rated Voltage) | ±6% |
| Water supply pressure (maximum) | 0.8MPa (8bar) |
| Water supply pressure (minimum) | 0.07MPa (0.7bar) |
| Water supply temperature (maximum) | 35 °C |
| Water supply temperature (minimum) | 5 °C |
| Cooling water at 21°C /max flow rate L/min | 0.84 |
| Electrical circuit breaker protection | 5 A |
| Exterior | Stainless Steel AISI 441 |
| Gross weight | 96 kg |
| Heat Rejection (AT 32°C, WT 21°C) | 1.73 kW |
| Net weight | 84 kg |
| Power supply | 1/220 - 240V/50Hz |
| Volume, gross | 0.631 l |
| Cooling system | Water Cooled |
| Ice type | Cylinder |
| Ice production | 205 |
| Water consumption - Water cooled ice makers | 0.9 |
| Optional Extras | 4HC-H water filtration |
| Corresponding Bin(s) | B-340SA, F-1025-52S, F-650-44S, F-950-48S |
| CO2 equivalent | 0.441 kg |
| Refrigerant | 0.147 kg |
| Refrigerant type | R290 |
| Corresponding top kits | TK-48 for B-340SB (optional, not required), TK-IMD2 for B-340SB |
| SKU | M071-D124 |
| Accessory name | Item number |
| 4HC-H Twin | 9320-52 |
| 4 HC Replacement Cartridge | 9655-11 |
Make sure you have a login to our partner portal. Here you can find.......
Register hereClick here for