IM-65WPE-F-Q Ball Ice Maker, Self Contained
M113-D115
Read more
Hoshizaki IM-240DNE-HC-C is modular and stackable ice maker producing up to 190 kg of cylinder ice per 24 hours. This model is compatible with our storage bins.
Ice cube dimensions and weight - disclaimer: The drawing is for illustration purposes only. Cube size and weight may be differ due to local installation conditions.
Get quote View spec sheet| Specification | Value |
| Item number | M071-D122 |
| Model name | IM-240DNE-HC-C |
| Brand | Hoshizaki |
| Product configuration | Stackable |
| Warranty period | 2 Years on Parts & Labour |
| Country of origin | UK |
| Title | Cylinder Ice Maker, Modular & Stackable |
| Accessories included | brace, Installation kit, Scoop |
| Please observe | This type of icemaker is on special order only. Please take longer lead times into consideration. |
| Corresponding water filters | 4HC-H Twin Water Filter, 4HC Replacement Cartridge |
| Width | 1084 mm |
| Width (packed) | 1196 mm |
| Depth | 700 mm |
| Depth (packed) | 825 mm |
| Height | 500 mm |
| Height (packed) | 640 mm |
| Volume (packed) | 0.6315 m³ |
| Electric Consumption | 0.93 kW |
| Energy consumption | 0.93 kWh |
| Ambient temperature (maximum) | 40 °C |
| Ambient temperature (minimum) | 1 °C |
| Voltage range (Rated Voltage) | ±6% |
| Water supply pressure (maximum) | 0,8MPa (8bar) |
| Water supply pressure (minimum) | 0,07MPa (0,7bar) |
| Water supply temperature (maximum) | 35 °C |
| Water supply temperature (minimum) | 5 °C |
| Electrical circuit breaker protection | 5 A |
| Exterior | Stainless Steel AISI 441 |
| Gross weight | 99 kg |
| Heat Rejection (AT 32°C, WT 21°C) | 2.33 kW |
| Net weight | 85 kg |
| Power supply | 1/220 - 240V/50Hz |
| Volume, gross | 0.631 l |
| Cooling system | Air Cooled |
| Ice type | Cylinder |
| Ice production | 190 |
| Water consumption - Air cooled ice makers | 0.52 |
| Optional Extras | 4HC-H water filtration |
| Corresponding Bin(s) | B-340SB, F-1025-52S, F-650-44S, F-950-48S |
| CO2 equivalent | 0.441 kg |
| Refrigerant | 0.147 kg |
| Refrigerant type | R290 |
| Corresponding top kits | TK-48 for B-340SB (optional, not required), TK-IMD2 for B-340SB |
| SKU | M071-D122 |
| Documentation | |
| Declaration of conformity | Download |
| Accessory name | Item number |
| 4HC-H Twin | 9320-52 |
| 4 HC Replacement Cartridge | 9655-11 |
Make sure you have a login to our partner portal. Here you can find.......
Register hereClick here for