IM-65WPE-F-Q Ball Ice Maker, Self Contained
M113-D115
Read more
Hoshizaki FM-480AWKE-R452 is modular, water cooled ice maker producing up to 420 kg of flake ice per 24 hours. This model is compatible with our storage bins.
Hoshizaki recommends that the water-cooled condenser should be connected to a closed circuit recirculating type cooling system
| Specification | Value |
| Item number | F083-C223 |
| Model name | FM-600AWKE-R452N-SB |
| Ice maker type | Nugget Ice Maker |
| Brand | Hoshizaki |
| Product configuration | Modular |
| Warranty period | 2 Years on Parts & Labour |
| Country of origin | UK |
| Title | Nugget Ice Maker, Modular |
| Accessories included | Installation kit |
| Please observe | This type of icemaker is on special order only. Please take longer lead times into consideration. |
| Corresponding water filters | 4HC-H Twin Water Filter, 4HC Replacement Cartridge |
| Width | 560 mm |
| Width (packed) | 665 mm |
| Depth | 700 mm |
| Depth (packed) | 820 mm |
| Height | 780 mm |
| Height (packed) | 950 mm |
| Volume (packed) | 0.518 m³ |
| Electric Consumption | 1.76 kW |
| Ambient temperature (maximum) | 40 °C |
| Ambient temperature (minimum) | 5 °C |
| Voltage range (Rated Voltage) | ±6% |
| Water supply pressure (maximum) | 0.8MPa (8bar) |
| Water supply pressure (minimum) | 0.05MPa (0.5bar) |
| Water supply temperature (maximum) | 35 °C |
| Water supply temperature (minimum) | 5 °C |
| Cooling water at 21°C /max flow rate L/min | 1 |
| Exterior | Stainless steel AISI 441, Galvanized steel (Rear) |
| Gross weight | 114 kg |
| Heat Rejection (AT 32°C, WT 21°C) | 3 kW |
| Net weight | 107 kg |
| Power supply | 1/220 - 240V/50Hz |
| Cooling system | Water Cooled |
| Ice type | Nugget |
| Ice production | 490 |
| Water consumption - Water cooled ice makers | 1.195 |
| Optional Extras | 4HC-H water filtration |
| Corresponding Bin(s) | B-140SB, B-210SB, B-340SB |
| CO2 equivalent | 1498 kg |
| GWP | 2140 GWP |
| Refrigerant | 0.7 kg |
| Refrigerant type | R452A |
| Corresponding top kits | TK-30 for B-140SB, B-210SB, B340SB (optional, not required), TK-8D for B-210SB, TK-8D + TK18D for B-340SB |
| SKU | F083-C223 |
| Accessory name | Item number |
| 4HC-H Twin | 9320-52 |
| 4 HC Replacement Cartridge | 9655-11 |
Make sure you have a login to our partner portal. Here you can find.......
Register hereClick here for