| Specification | Value |
| Item number | 960710011 |
| Model name | ECO PLUS K 70 CCG HD L2 4N |
| Brand | Gram |
| Equipped with | 2 right hand hinged reversible doors with lock, automatic door closing, 2 grey shelves in each compartment, LED lighting |
| Width | 700 mm |
| Depth | 905 mm |
| Height | 2125 mm |
| Energy efficiency class | B |
| Shelf size | 2/1 GN deep |
| Climate class | 5 (max. ambient 40°C w/ 40% RH) |
| Exterior | Stainless Steel |
| Interior | Stainless |
| Gross weight | 136 kg |
| Net weight | 136 kg |
| Insulation thickness | 70 mm |
| Insulation type | Cyclopentane |
| Legs / Castors | H = 125-200 mm (L) |
| Net usable volume | 406 l |
| Power supply | 230V, 50Hz |
| Temperature range | +2/+12°C |
| Volume, gross | 610 l |
| Volume, net | 406 l |
| Refrigeration capacity | 333 |
| CO2 equivalent | 0.2 kg |
| GWP | 3 GWP |
| Refrigerant | 0.07 kg |
| Refrigerant type | R600a |
| SKU | 960710011 |
ECO PLUS K 70 CCG HD L2 4N
The ECO PLUS HD cabinet is equipped with 2 half doors and is available as a refrigerator or freezer. These new cabinets combine stylish design with high functionality and low energy consumption. • The controls are concealed behind the top panel, protected against splashing water. • Design principle of "no broken surfaces" makes the cabinets easy to clean. • The distinctive aluminum profiles stretching from top to bottom on both sides of the cabinet impart strength and enhance appearance. • The modular rails can go directly in the dishwasher. ECO PLUS is suitable for the deep 2/1 GN system where 2 pcs. 1/1 GN pans can be placed after each other directly on the support rails.