ADVANCE ACF-180DG-LRR-CRS-L2 Vrieswerkbank, 3 secties
899020827
Read more
The Hoshizaki ACR-180DG-LRR-RRS-C1 U is a 3-Section Refrigerated Counter with a net internal volume of 257 l.
This refrigerated counter not only meets rigorous kitchen demands but also boosts operational efficiency with its thoughtful design and durable construction.
Get quote View spec sheetEfficient Cooling
The climate class 5 system includes fan-assisted cooling to maintain optimal temperatures up to +40°C, ensuring food stays fresh, and features automatic defrost with re-evaporation of defrost water.
Hygienic Surfaces
Both interior and exterior are made of stainless steel, offering a robust, food-safe environment that is easy to clean and maintain.
User-Friendly Design
Features like reversible doors, anti-tilt shelves, and removable magnetic door gaskets with triple insulation facilitate seamless operation and maintenance, for a smooth kitchen workflow.
Convenient Extras
Includes a low-maintenance condenser, and a compact slide-out refrigeration unit for effortless servicing, reducing downtime and operational hassles.
| Specification | Value |
| Artikelnummer | 889020865 |
| Modelnaam | ADVANCE ACR-180DG-LRR-RRS-C1 U |
| Merk | Hoshizaki |
| Garantieperiode | 5 jaar |
| Land van oorsprong | Turkije |
| Titel | 3-Section Refrigerated Counter |
| Toebehoren inbegrepen | 2 grijze roosters in elke deursectie |
| Voorzien van | Flat worktop with 100mm splashback, 3 door sections each with 2 grey shelves |
| Breedte | 1780 mm |
| Breedte (verpakt) | 1830 mm |
| Diepte | 700 mm |
| Diepte (verpakt) | 760 mm |
| Hoogte | 950 mm |
| Hoogte (verpakt) | 1150 mm |
| Volume (verpakt) | 1.46 m³ |
| Energie verbruik | 927 kWh/year |
| Energie-efficiëntieklasse | C |
| Standaard energie-efficiëntieklasse | ISO 22041: 2019 |
| Energie-efficiëntie-index (EEI) | 37.89 EEI |
| Aantal planken | 6 |
| Aantal planken per sectie | 2 |
| Plankgrootte | 1/1 GN diep |
| Temperatuurbereik | -2/+8°C |
| Klasse van het klimaat | 5 |
| Vermogen | 240 W |
| Uitwendig | RVS |
| Interieur | RvS |
| Bruto gewicht | 142 kg |
| Netto gewicht | 130 kg |
| Potens / Wielen | H = 150 mm (C) |
| Netto bruikbare volume | 257 l |
| Aantal secties | 3 secties |
| Voeding | 230V, 50Hz |
| Geluidniveau | 53 dB |
| Volume, bruto | 457 l |
| Werkblad opties | Vlak werkblad A |
| Koelsysteem | Built-in cooling system |
| Deurtype | Geïsoleerde deur |
| Deur/lade configuratie | Met deursectie |
| Koelcapaciteit | 446 |
| CO2-equivalent | 0.237 kg |
| GWP | 3 GWP |
| Koelmiddel | 0.079 kg |
| Type koudemiddel | R290 |
| SKU | 889020865 |
| Accessory name | Item number |
| Rooster RVS, 325 x 530 mm | 760660010 |
| Set van 4 wielen 200 mm | 760660012 |
| Set van 4 poten 130-180 mm | 760660118 |
| Set van 4 poten 135-200 mm | 760660119 |
| Uitbreidingsset voor wielen (verlengt de hoogte van de wielen met 50 mm) | 760660453 |
Make sure you have a login to our partner portal. Here you can find.......
Register hereClick here for