ADVANCE ACF-180DG-LRR-CRC-L2 Comptoir de congélation, 3 sections
899020823
Read more
The Hoshizaki ACR-180DG-LRR-CRS-L2 is a Comptoir réfrigérant with a net internal volume of 257 l.
This refrigerated counter not only meets rigorous kitchen demands but also boosts operational efficiency with its thoughtful design and durable construction.
Obtenir un devis Voir la fiche techniqueEfficient Cooling
The climate class 5 system includes fan-assisted cooling to maintain optimal temperatures up to +40°C, ensuring food stays fresh, and features automatic defrost with re-evaporation of defrost water.
Hygienic Surfaces
Both interior and exterior are made of stainless steel, offering a robust, food-safe environment that is easy to clean and maintain.
User-Friendly Design
Features like reversible doors, anti-tilt shelves, and removable magnetic door gaskets with triple insulation facilitate seamless operation and maintenance, for a smooth kitchen workflow.
Convenient Extras
Includes a low-maintenance condenser, and a compact slide-out refrigeration unit for effortless servicing, reducing downtime and operational hassles.
| Specification | Value |
| Numéro d'article | 899020827 |
| Nom du modèle | ADVANCE ACF-180DG-LRR-CRS-L2 |
| Marque | Hoshizaki |
| Période de garantie | 5 ans |
| Pays d'origine | Turquie |
| Titre | Comptoir de congélation, 3 sections |
| Accessoires inclus | 2 grilles grises fournies par section de porte |
| équipée de | Plan de travail avec dosseret de 100 mm, 3 portes, 6 grilles rilsanisées grises |
| Largeur | 1780 mm |
| Largeur (emballée) | 1870 mm |
| Profondeur | 700 mm |
| Profondeur (emballée) | 820 mm |
| Hauteur | 700 mm |
| Hauteur (emballée) | 1100 mm |
| Volume (emballé) | 1.69 m³ |
| Consommation électrique | 2892 kWh/year |
| Classe d'efficacité énergétique | D |
| Classe d'efficacité énergétique standard | ISO 22041: 2019 |
| Indice d'Efficacité énergétique (IEE) | 74.53 EEI |
| Nombre d'étagères | 6 |
| Nombre d'étagères par section | 2 |
| Taille de l'étagère | GN 1/1 |
| Plage de température | -22/-5°C |
| Classe climatique | 5 |
| Puissance connectée | 639 W |
| Extérieur | Inox AISI 304 |
| Intérieur | Inox AISI 304 |
| Poids brut | 142 kg |
| Poids net | 130 kg |
| Epaisseur de l'isolation | 50 mm |
| Type d'isolation | Cyclopentane |
| Pieds / Roulettes | H = 125-200 mm (L) |
| Volume net utile | 257 l |
| Nombre de sections | 3 sections |
| Alimentation électrique | 230V, 50Hz |
| Volume, brut | 457 l |
| Options de plan de travail | Plan de travail plane A |
| Système de refroidissement | Built-in cooling system |
| Type de porte | Porte pleine |
| Configuration de porte/tiroir | Sections portes |
| Capacité de réfrigération | 506 |
| Equivalent en CO2 | 0.18 kg |
| GWP | 3 GWP |
| Réfrigérant | 0.06 kg |
| Type de réfrigérant | R290 |
| SKU | 899020827 |
| Accessory name | Item number |
| Grille GN 1/1 en inox, 325 x 530 mm | 760660010 |
| Jeu de roulettes 150 mm | 760660011 |
| Jeu de roulettes 200 mm | 760660012 |
| Pieds (Jeu de 4) 130-180 mm | 760660118 |
| Jeu de 4 pieds 135-200 mm | 760660119 |
| Kit d’extension des roulettes (augmente la hauteur des roulettes de 50 mm) | 760660453 |
Make sure you have a login to our partner portal. Here you can find.......
Register hereClick here for