ADVANCE ACF-225DG-LLRR-RRS-L1 4-Section Freezer Counter
899040844
Read more
PREMIER counters and cabinets are designed to recover the inside temperature rapidly after each door opening and defrosting.
SEAMLESS KITCHEN DESIGN
Thanks to the smart front venting design, no air flow is required to the underneath, sides, or back of the unit. This allows seamless integration into your kitchen design
EASY MAINTENANCE
The compartmentalized cooling unit is extractable for easy maintenance.
HYGIENE & COOLING EFFICIENCY
The wide magnetic gaskets are removable for easy cleaning. The triple insulation area provides an effective seal, reducing escaping cold air for maximum efficiency.
ERGONOMIC DESIGN
PREMIER counters strike with ergonomic design features, such as anti-tilt shelves, drawers with pull-out stops, extra-long drawer telescopic rails, and full-length handles.
VAST VARIETY
With PREMIER counters you can choose the workplace that fits into your individual kitchen routine. Select from a wide counter portfolio with different combinations of worktops, doors, drawers, legs /castors/electric elevation, temperature ranges, and accessories.
MORE FEATURES:
Soft Closing Drawer (optional)
Different worktop options & insulation board
Increased body height of 750mm
Possibility to extend the height of castors by 50 mm with Castor Extension Kit (optional accessory)
| Specification | Value |
| Item number | 411071112100 |
| Model name | Premier K 4 PT DL DL DL DR L E |
| Extended spec sheets approved | 1 |
| Brand | Hoshizaki |
| Warranty period | 6 Years on Parts & Labour - based on country agreement |
| Country of origin | Turkey |
| Title | 4-Section Refrigerated Counter with Prep Top worktop |
| Accessories included | 2 grey shelves per door section |
| Equipped with | Prep top worktop with an insulated night lid, 4 door sections each with 2 grey shelves |
| Width | 2196 mm |
| Width (packed) | 2226 mm |
| Depth | 800 mm |
| Depth (packed) | 830 mm |
| Height | 1060 mm |
| Height (packed) | 1375 mm |
| Volume (packed) | 2.52 m³ |
| Number of shelves | 8 |
| Number of shelves per section | 2 |
| Shelf size | 1/1 GN |
| Climate class | 5 (max. ambient 40°C w/ 40% RH) |
| Connection load | 280 W |
| Exterior | Stainless steel AISI 304 |
| Interior | Stainless steel AISI 304 |
| Gross weight | 220 kg |
| Insulation thickness | 60 mm |
| Insulation type | Polyurethane |
| Legs / Castors | H = 130-180 mm (L) |
| Net weight | 200 kg |
| Number of sections | 4 sections |
| Power supply | 230V, 50Hz |
| Temperature range | +2/+12°C |
| Volume, gross | 625 l |
| Worktop options | Prep Top worktop PT |
| Cooling system | Built-in cooling system |
| Product type | Counters |
| Configuration of sections | Models with door section |
| Refrigeration capacity | 633 |
| Optional Extras | Set of legs 100-150mm Set of legs 125-200mm Set of legs 130-180mm Set of castors 125mm Set of castors 150mm Set of castors 200mm Castor Extension Kit (extends height of castors by 50mm) Stainless shelf, 325 x 530mm Grey shelf, 325 x 530mm 2 x shelf supports Door section |
| CO2 equivalent | 0.27 kg |
| GWP | 3 GWP |
| Refrigerant | 0.09 kg |
| Refrigerant type | R290 |
| Model | 3 |
| Pricelist headline label counters | REFRIGERATOR WITH PREP TOP WORKTOP |
| Pricelist notification (short) | Models with RU1 valve prepared for external cooling system are compatible with the following refrigerants: R448A, R449A. In addition the CO2 models prepared for external cooling system are compatible with refrigerant R744 (CO2). Lead time approx. 8 weeks. |
| Pricelist notification (long) | Remote models are available |
| SKU | 411071112100 |
| Accessory name | Item number |
| Shelf stainless, 325 x 530 mm | 760660010 |
| Set of castors 150 mm (2 x braked and 2 x unbreaked) | 760660011 |
| Set of castors 200 mm (2 x braked and 2 x unbreaked) | 760660012 |
| Set of castors 125 mm (2 x braked and 2 x unbreaked) | 760660022 |
| Set of legs 130-180 mm | 760660118 |
| Set of legs 125-200 mm | 760660119 |
| Castor Extension Kit (extends height of castors by 50 mm) | 760660453 |
| Door section | 760660482 |
| Shelf supports x 2 | 760660545 |
| Shelf grey 325 x 530 mm | 760660546 |
| Soft-close drawer Conversion Kit. To be ordered per drawer (for retrofit) | 760660549 |
| Set of legs 100-150 mm | 760660700 |
Make sure you have a login to our partner portal. Here you can find.......
Register hereClick here for