Premier F BW80 DR U Freezer
183800030
Read more
COMPACT K 220 models not only comply with the EU Ecodesign labelling regulation, but ranking in the energy efficiency class A+ these refrigerators offer the most energy efficient compact models in the marketplace.
Correct and uniform temperature throughout the cabinet is critically important for a food storage cabinet. GRAM COMPACT provides this with a unique ventilated air distribution system and a robust refrigeration system with sufficient refrigeration capacity.
COMPACT K 220 is approved to endure up to 30°C ambient temperature (Climate class 4). It further offers low heat emission with minimal compressor running time.
Compact 220 models are designed to fit under worktops in commercial workplaces. With their width of 59.5cm, depth of 64.2cm and height of just 83cm, these cabinets are ideal for building in beneath worktops. As a free-standing cabinet the undercounter COMPACT 220 provides extra work space with its “table top”.
Materials Exterior: Stainless
Materials Interior: White polystyrene (PS) lining.
Gross volume: 128 ltr
Get quote View spec sheet| Specification | Value |
| Item number | 155421010 |
| Model name | COMPACT FG420R L1 DR G E |
| Product availability | -- Not available |
| Brand | Hoshizaki |
| Warranty period | 5 Years on Parts & Labour |
| Country of origin | India |
| Title | GLASS DOOR FREEZER |
| Accessories included | 4 white shelves (483.8x 433 mm) and 1 bottom shelf |
| Equipped with | Right hand hinged reversible door with lock, 5 white shelves |
| Width | 595 mm |
| Width (packed) | 614 mm |
| Depth | 667 mm |
| Depth (packed) | 720 mm |
| Height | 1776 mm |
| Height including legs (minimum) | 1876 mm |
| Height including legs (maximum) | 1906 mm |
| Height (packed) | 2027 mm |
| Volume (packed) | 0.377 m³ |
| Energy consumption | 1152 kWh/year |
| Energy efficiency class | B |
| Energy efficiency class standard | ISO 23953-2019 |
| Energy Efficiency Index (EEI) | 15.9 EEI |
| Number of shelves | 5 |
| Maximum number of shelves | 26 |
| Shelf size | Shelf 483.8 x 433 mm |
| Climate class | 3 (maximum ambient temperatures of 25 °C with 60% RH) |
| Connection load | 140 W |
| Exterior | Stainless Steel |
| Interior | White Finish |
| Gross weight | 110 kg |
| Insulation thickness | 52 mm |
| Insulation type | Polyurethane |
| Legs / Castors | H = 100-130 mm (L) |
| Net usable volume | 265 l |
| Net weight | 97 kg |
| Power supply | 230V, 50Hz |
| Sound level | 39.7 dB |
| Temperature range | -19/-5°C |
| Volume, gross | 343 l |
| Cooling system | Built-in cooling system |
| Door Type | Glass door |
| Refrigeration capacity | 217 |
| Optional Extras | Shelf, white Bottom shelf, white Set of legs, 100-130 mm Set of legs, 130-200 mm Set of castors, 125 mm Pedal door opener |
| CO2 equivalent | 0.141 kg |
| GWP | 3 GWP |
| Refrigerant | 0.047 kg |
| Refrigerant type | R600a |
| SKU | 155421010 |
| Accessory name | Item number |
| Set of stainless steel adjustable legs (100-130mm) | 1129663 |
| Set of stainless steel adjustable legs (130-200mm) | 1129664 |
| Set of castors (125mm) | 1129665 |
| Wire Shelf White (484 x 433mm) | 1519898 |
| Wire Shelf White bottom (484 x 300mm) | 1519899 |
Make sure you have a login to our partner portal. Here you can find.......
Register hereClick here for