IM-65PE-Q Ball Ice Maker, Self Contained
M113-D012
Read more
| Specification | Value |
| Item number | M192 |
| Model name | B-340SB |
| Brand | Hoshizaki |
| Warranty period | 2 Years on Parts & Labour |
| Country of origin | UK |
| Title | Ice storage Bin |
| Accessories included | Legs, Scoop, Scoop holder |
| Please observe | Allow 10 mm extra space at the installation site to meet any installation requirements (additional spacing is also required for proper air flow and water connections). |
| Width | 1219.2 mm |
| Width (packed) | 1328 mm |
| Depth | 820 mm |
| Depth (packed) | 928 mm |
| Height | 1016 mm |
| Height (packed) | 1194 mm |
| Volume (packed) | 1.4715 m³ |
| Dimensions legs | For legs add 90-135mm |
| Exterior | Stainless steel, galvanized steel (rear), plastic door |
| Interior | Polyethylene |
| Gross weight | 84 kg |
| Net weight | 64 kg |
| Storage bin capacity | 340 kg |
| Optional Extras | Topkits TK-30 and TK-48 (insulation strips for extra insulation). If 2 different 56cm devices are placed next to each other, a bin divider must be ordered in addition |
| SKU | M192 |
| Documentation | |
| Declaration of conformity | Download |
| Accessory name | Item number |
| TK-8D | S-21871 |
| TK-18D | S-21872 |
| TK-30 / TK-48 | S-24154 |
| TK-4DM | S-31045 |
| TK-4DR | S-31046 |
| TK-IMD2 | S-31047 |
| TK-FM1800 | S-31707 |
Make sure you have a login to our partner portal. Here you can find.......
Register hereClick here for