IM-65WPE-F-Q Ball Ice Maker, Self Contained
M113-D115
Read more
Hoshizaki FM-80KE-HCN is a self-contained ice maker producing up to 75 kg of nugget ice per 24 hours.
| Specification | Value |
| Item number | F114-C106 |
| Model name | FM-80KE-HCN |
| Ice maker type | Nugget Ice Maker |
| Brand | Hoshizaki |
| Product configuration | Self Contained |
| Warranty period | 2 Years on Parts & Labour |
| Country of origin | UK |
| Title | Nugget Ice Maker, Self Contained |
| Accessories included | Installation kit, Scoop |
| Corresponding water filters | 4HC-H Single Water Filter, 4HC Replacement Cartridge |
| Width | 640 mm |
| Width (packed) | 746 mm |
| Depth | 600 mm |
| Depth (packed) | 706 mm |
| Height | 711 mm |
| Height (packed) | 887 mm |
| Volume (packed) | 0.4672 m³ |
| Dimensions legs | For legs add 87-122mm |
| Electric Consumption | 0.27 kW |
| Energy consumption | 0.27 kWh |
| Ambient temperature (maximum) | 40 °C |
| Ambient temperature (minimum) | 5 °C |
| Voltage range (Rated Voltage) | ±6% |
| Water supply pressure (maximum) | 0.8MPa (8bar) |
| Water supply pressure (minimum) | 0.05MPa (0.5bar) |
| Water supply temperature (maximum) | 35 °C |
| Water supply temperature (minimum) | 5 °C |
| Electrical circuit breaker protection | 6 A |
| Exterior | Stainless steel AISI 441, Galvanized steel (Rear) |
| Gross weight | 75 kg |
| Heat Rejection (AT 32°C, WT 21°C) | 0.45 kW |
| Net weight | 65 kg |
| Power supply | 1/220 - 240V/50Hz |
| Storage bin capacity | 32 kg |
| Cooling system | Air Cooled |
| Ice type | Nugget |
| Ice production | 75 |
| Water consumption - Air cooled ice makers | 0.075 |
| Optional Extras | 4HC-H water filtration |
| CO2 equivalent | 0.189 kg |
| GWP | 3 GWP |
| Refrigerant | 0.063 kg |
| Refrigerant type | R290 |
| SKU | F114-C106 |
| Accessory name | Item number |
| 4HC-H Single | 9320-51 |
| 4 HC Replacement Cartridge | 9655-11 |
Make sure you have a login to our partner portal. Here you can find.......
Register hereClick here for