IM-65WPE-F-Q Ball Ice Maker, Self Contained
M113-D115
Read more
Hoshizaki CM-50KE-HC is a self-contained ice maker producing up to 55 kg of cubelet ice per 24 hours.
| Specification | Value |
| Item number | F161-C103 |
| Model name | CM-50KE-HC |
| Ice maker type | Cubelet ice maker |
| Brand | Hoshizaki |
| Product configuration | Self Contained |
| Warranty period | 2 Years on Parts & Labour |
| Country of origin | UK |
| Title | Cubelet ice maker, Self Contained |
| Accessories included | Installation kit, Scoop |
| Corresponding water filters | 4HC-H Single Water Filter, 4HC Replacement Cartridge |
| Width | 498 mm |
| Width (packed) | 595 mm |
| Depth | 570 mm |
| Depth (packed) | 680 mm |
| Height | 697 mm |
| Height (packed) | 873 mm |
| Volume (packed) | 0.3532 m³ |
| Electric Consumption | 0.27 kW |
| Energy consumption | 0.27 kWh |
| Ambient temperature (maximum) | 40 °C |
| Ambient temperature (minimum) | 5 °C |
| Voltage range (Rated Voltage) | ±6% |
| Water supply pressure (maximum) | 0.8MPa (8bar) |
| Water supply pressure (minimum) | 0.05MPa (0.5bar) |
| Water supply temperature (maximum) | 35 °C |
| Water supply temperature (minimum) | 5 °C |
| Electrical circuit breaker protection | 6 A |
| Exterior | Stainless steel AISI 441, Galvanized steel (Rear) |
| Gross weight | 58 kg |
| Heat Rejection (AT 32°C, WT 21°C) | 0.45 kW |
| Net weight | 49 kg |
| Power supply | 1/220 - 240V/50Hz |
| Storage bin capacity | 18 kg |
| Volume, gross | 0.353 l |
| Cooling system | Air Cooled |
| Ice type | Cubelet |
| Ice production | 55 |
| Water consumption - Air cooled ice makers | 0.055 |
| Optional Extras | 4HC-H water filtration |
| CO2 equivalent | 0.15 kg |
| GWP | 3 GWP |
| Refrigerant | 0.05 kg |
| Refrigerant type | R290 |
| SKU | F161-C103 |
Make sure you have a login to our partner portal. Here you can find.......
Register hereClick here for