IM-65WPE-F-Q Ball Ice Maker, Self Contained
M113-D115
Read more
This Hoshizaki IM-45NE is a self contained cube ice maker producing up to 44 kg of high-quality cube ice per 24 hours. Meeting even the strictest hygiene requirements, this true allrounder offers many application possibilities in segments including the foodservice and medical sector.
All Cubers are equipped with an electronic control system. This ensures an optimized ice-making process, even under varying circumstances. Without additional manual assistance or adjustments required, our Cubers produce generous amounts of ice cubes, at a consistently high quality.
Get quote View spec sheet| Specification | Value |
| Item number | E1FB |
| Model name | IM-45NE |
| Product availability | -- Not available |
| Brand | Hoshizaki |
| Product configuration | Self Contained |
| Country of origin | UK |
| Title | Cuber, Self Contained |
| Please observe | This type of icemaker is on special order only. Please take longer lead times into consideration. |
| Width | 503 mm |
| Depth | 456 mm |
| Height | 840 mm |
| Electric Consumption | 0.33 kW |
| Energy consumption | 0.33 kWh |
| Exterior | Stainless steel AISI 441, Galvanized steel (Rear) |
| Gross weight | 52 kg |
| Net weight | 46 kg |
| Power supply | 1/220 - 240V/50Hz |
| Storage bin capacity | 18 kg |
| Cooling system | Air Cooled |
| Ice type | Large cubes, Standard |
| Ice production | 44 |
| Water consumption - Air cooled ice makers | 0.17 |
| CO2 equivalent | 229 kg |
| Refrigerant type | R134a |
| SKU | E1FB |
| Accessory name | Item number |
| 4HC-H Single | 9320-51 |
| 4 HC Replacement Cartridge | 9655-11 |
| External drain pump | S-32904 |
Make sure you have a login to our partner portal. Here you can find.......
Register hereClick here for