IM-65WPE-F-Q Ball Ice Maker, Self Contained
M113-D115
Read more
This stackable modular cylinder ice maker is part of a unique range of cubers; designed with hygiene as a priority. Each ice cycle is made with fresh water, ensuring only the highest quality of ice. Cylinder ice is mostly used in soft drinks and tube glasses to maximize the turnover. This model is configured with our storage bins, and can be stacked to multiply the ice production.
| Specification | Value |
| Item number | E1CL-D101 |
| Model name | IM-240DWNE-C |
| Product availability | -- Not available |
| Brand | Hoshizaki |
| Product configuration | Stackable |
| Title | Cylinder Ice Maker, Modular & Stackable |
| Please observe | This type of icemaker is on special order only. Please take longer lead times into consideration. |
| Width | 1084 mm |
| Depth | 700 mm |
| Height | 500 mm |
| Electric Consumption | 1.33 kW |
| Energy consumption | 1.33 kWh |
| Exterior | Stainless Steel |
| Gross weight | 101 kg |
| Net weight | 89 kg |
| Power supply | 1/220 - 240V/50Hz |
| Cooling system | Water Cooled |
| Ice type | Cylinder |
| Ice production | 235 |
| Water consumption - Air cooled ice makers | 0.63 |
| Corresponding Bin(s) | F-1025-52S, F-650-44S, F-950-48S |
| CO2 equivalent | 1630 kg |
| Refrigerant type | R404A |
| SKU | E1CL-D101 |
Make sure you have a login to our partner portal. Here you can find.......
Register hereClick here for