Premier U 80 DR U Ru1 Refrigerator/Freezer ‘U’ type with RU1 valve for remote cooling system
188801031
Read more
| Specification | Value |
| Item number | 964210462 |
| Model name | COMPACT KG 420 LG C2 5W |
| Brand | Gram |
| Warranty period | 5 Years on Parts & Labour |
| Title | GLASS DOOR REFRIGERATOR |
| Equipped with | Right hand hinged glass door with lock, and LED light, 5 white shelves. Exterior: White. Interior: PS lining in white |
| Width | 595 mm |
| Depth | 667 mm |
| Height | 1875 mm |
| Energy efficiency class | D |
| Energy Efficiency Index (EEI) | 64.6 EEI |
| Shelf size | Shelf 484.7 x 433 mm |
| Product availability | -- Not available |
| Climate class | 4 (max. ambient temp. of 30 °C with 55% RH) |
| Exterior | White Finish |
| Interior | White Finish |
| Gross weight | 84 kg |
| Insulation thickness | 50 mm |
| Insulation type | Cyclopentane |
| Net usable volume | 266 l |
| Net weight | 84 kg |
| Power supply | 230V, 50Hz |
| Sound level | 34.2 dB |
| Temperature range | +2/+12°C |
| Volume, gross | 359 l |
| Volume, net | 266 l |
| Door Type | Glass door |
| Refrigeration capacity | 199 |
| CO2 equivalent | 0.14 kg |
| GWP | 3 GWP |
| Refrigerant | 0.045 kg |
| Refrigerant type | R600a |
| SKU | 964210462 |
Make sure you have a login to our partner portal. Here you can find.......
Register hereClick here for