Premier F 2 B DL DR C U 2-Section Freezer Counter
213030012210
Read more
The Premier FL 2 A DL DR C U is a 2-Section Freezer Counter with a net internal volume of 192 Ltr.
This 1/1 GN workstation on castors has outside dimensions W x D x H of 1310 x 700 x 904.2 mm.
Get quote View spec sheetPREMIER counters and cabinets are designed to recover the inside temperature rapidly after each door opening and defrosting.
SEAMLESS KITCHEN DESIGN
Thanks to the smart front venting design, no air flow is required to the underneath, sides, or back of the unit. This allows seamless integration into your kitchen design
EASY MAINTENANCE
The compartmentalized cooling unit is extractable for easy maintenance.
HYGIENE & COOLING EFFICIENCY
The wide magnetic gaskets are removable for easy cleaning. The triple insulation area provides an effective seal, reducing escaping cold air for maximum efficiency.
ERGONOMIC DESIGN
PREMIER counters strike with ergonomic design features, such as anti-tilt shelves, drawers with pull-out stops, extra-long drawer telescopic rails, and full-length handles.
VAST VARIETY
With PREMIER counters you can choose the workplace that fits into your individual kitchen routine. Select from a wide counter portfolio with different combinations of worktops, doors, drawers, legs /castors/electric elevation, temperature ranges, and accessories.
MORE FEATURES:
| Specification | Value |
| Item number | 223000012210 |
| Model name | Premier FL 2 A DL DR C U |
| Brand | Hoshizaki |
| Warranty period | 6 Years on Parts & Labour |
| Country of origin | Turkey |
| Title | 2-Section Freezer Counter |
| Accessories included | 2 grey shelves per door section |
| Equipped with | Stainless steel worktop, 2 door sections each with 2 grey shelves and lock |
| Width | 1310 mm |
| Width (packed) | 1340 mm |
| Depth | 700 mm |
| Depth (packed) | 730 mm |
| Height | 904.2 mm |
| Height (packed) | 1103 mm |
| Volume (packed) | 1.079 m³ |
| Energy consumption | 1410 kWh/year |
| Energy efficiency class | C |
| Energy efficiency class standard | ISO 22041: 2019 |
| Energy Efficiency Index (EEI) | 40.26 EEI |
| Number of shelves | 4 |
| Number of shelves per door section | 2 |
| Shelf size | 1/1 GN |
| Climate class | 5 (max. ambient 40°C w/ 40% RH) |
| Connection load | 425 W |
| Exterior | Stainless steel AISI 304 |
| Interior | Stainless steel AISI 304 |
| Gross weight | 112 kg |
| Net weight | 100 kg |
| Insulation thickness | 60 mm |
| Insulation type | Polyurethane |
| Legs / Castors | H = 130-180 mm (L) |
| Net usable volume | 192 l |
| Number of sections | 2 sections |
| Power supply | 230V, 50Hz |
| Sound level | 45 dB |
| Temperature range | -25/-5°C |
| Volume, gross | 301 l |
| Volume, net | 192 l |
| Worktop options | Flat worktop (A) |
| Cooling system | Built-in cooling system |
| Configuration of sections | Models with door section |
| Refrigeration capacity | 376 |
| CO2 equivalent | 0.165 kg |
| GWP | 3 GWP |
| Refrigerant | 0.055 kg |
| Refrigerant type | R290 |
| Model | 11 |
| SKU | 223000012210 |
| Accessory name | Item number |
| Shelf stainless, 325 x 530 mm | 760660010 |
| Set of castors 150 mm (2 x braked and 2 x unbreaked) | 760660011 |
| Set of castors 200 mm (2 x braked and 2 x unbreaked) | 760660012 |
| Set of castors 125 mm (2 x braked and 2 x unbreaked) | 760660022 |
| Set of legs 130-180 mm | 760660118 |
| Set of legs 125-200 mm | 760660119 |
| Castor Extension Kit (extends height of castors by 50 mm) | 760660453 |
| Door section | 760660482 |
| Shelf supports x 2 | 760660545 |
| Shelf grey 325 x 530 mm | 760660546 |
| Flat worktop PREMIER 270 | 760660580 |
| Flat worktop with 50mm splashback PREMIER 270 | 760660583 |
| Flat worktop with 100mm splashback PREMIER 270 | 760660584 |
| Set of legs 100-150 mm | 760660700 |
213030012210
Read more
213020012210
Read more
213000012210
Read more
Make sure you have a login to our partner portal. Here you can find.......
Register hereClick here for