NEW
JMA-B36W Tiger rice cooker
JMA-B36W
Read more
Cooking Each Rice grain to Perfection
This automatic rice cooker has the capacity of 40 cups of rice (cooked), with the ability to keep the rice warm for 12 hours. Additionally, the thermal warmers are able to preserve the rice for up to 6 hours at serving temperature without using any electricity, while preserving its just-cooked texture.
Get quote View spec sheet| Specification | Value |
| Item number | JMA-B36W |
| Model name | JMA-B36W |
| Brand | Tiger |
| Warranty period | 2 Years on Parts & Labour |
| Country of origin | Japan |
| Title | Tiger rice cooker |
| Accessories included | Measuring cup, Rice scoop |
| Width | 360 mm |
| Width (packed) | 424 mm |
| Depth | 426 mm |
| Depth (packed) | 414 mm |
| Height | 383 mm |
| Height (packed) | 429 mm |
| Volume (packed) | 0.0753 m³ |
| Connection load | 1385 W |
| Cooking and warming capacity | 3.6 l |
| Exterior | Stainless Steel |
| Interior | Stainless steel |
| Gross weight | 10.4 kg |
| Net weight | 8.3 kg |
| Power supply | 1/220-240V, 50/60Hz |
| SKU | JMA-B36W |
Make sure you have a login to our partner portal. Here you can find.......
Register hereClick here for