IM-65WPE-F-Q Ball Ice Maker, Self Contained
M113-D115
Read more
This stackable modular ice maker is part of a unique range of cubers; designed with hygiene as a priority. Each ice cycle is made with fresh water, ensuring only the highest quality of ice. The cubes are easily recognized by its precise shape, clarity and slow dilution. This is particularly important for ice that is used in premium beverages like cocktails, as it protects the integrity and flavour of the drink. This model is configured with our storage bins, and can be stacked to multiply the ice production.
This stackable modular ice maker is part of a unique range of cubers; designed with hygiene as a priority. Each ice cycle is made with fresh water, ensuring only the highest quality of ice. The cubes are easily recognized by its precise shape, clarity and slow dilution. This is particularly important for ice that is used in premium beverages like cocktails, as it protects the integrity and flavour of the drink. This model is configured with our storage bins, and can be stacked to multiply the ice production.
This stackable modular ice maker is part of a unique range of cubers; designed with hygiene as a priority. Each ice cycle is made with fresh water, ensuring only the highest quality of ice. The cubes are easily recognized by its precise shape, clarity and slow dilution. This is particularly important for ice that is used in premium beverages like cocktails, as it protects the integrity and flavour of the drink. This model is configured with our storage bins, and can be stacked to multiply the ice production.
With stainless steel frame inside.
| Specification | Value |
| Item number | M071-D209 |
| Model name | IM-240XWNE-HC-SN |
| Product availability | -- Not available |
| Brand | Hoshizaki |
| Product configuration | Stackable |
| Title | Cuber, Modular & Stackable |
| Width | 1082 mm |
| Depth | 697 mm |
| Height | 485 mm |
| Electric Consumption | 0.835 kW |
| Energy consumption | 0.835 kWh |
| Exterior | Stainless Steel |
| Gross weight | 90 kg |
| Net weight | 76 kg |
| Power supply | 1/220 - 240V/50Hz |
| Cooling system | Water Cooled |
| Ice type | Large cubes, Standard |
| Ice production | 209 |
| Water consumption - Water cooled ice makers | 0.99 |
| Corresponding Bin(s) | F-650-42S, F-650-44S, F-950-48S |
| CO2 equivalent | 0.441 kg |
| Refrigerant type | R290 |
| SKU | M071-D209 |
| Accessory name | Item number |
| 4HC-H Twin | 9320-52 |
| 4 HC Replacement Cartridge | 9655-11 |
Make sure you have a login to our partner portal. Here you can find.......
Register hereClick here for