IM-65WPE-F-Q Ball Ice Maker, Self Contained
M113-D115
Read more
This Hoshizaki IM-130NE-HC-32-SN is a self-contained cube ice maker producing up to 100 kg of high-quality cube ice per 24 hours. Meeting even the strictest hygiene requirements, this true allrounder offers many application possibilities in segments including the foodservice and medical sector.
All Cubers are equipped with an electronic control system. This ensures an optimized ice-making process, even under varying circumstances. Without additional manual assistance or adjustments required, our Cubers produce generous amounts of ice cubes, at a consistently high quality.
Get quote View spec sheet| Specification | Value |
| Item number | M069-D203 |
| Model name | IM-130NE-HC-32-SN |
| Product availability | -- Not available |
| Brand | Hoshizaki |
| Product configuration | Self Contained |
| Title | Cuber, Self Contained |
| Width | 704 mm |
| Depth | 506 mm |
| Height | 1200 mm |
| Electric Consumption | 0.615 kW |
| Energy consumption | 0.615 kWh |
| Exterior | Stainless Steel |
| Gross weight | 85 kg |
| Net weight | 76 kg |
| Power supply | 1/220 - 240V/50Hz |
| Storage bin capacity | 50 kg |
| Cooling system | Air Cooled |
| Ice type | Extra large cubes - 32 |
| Ice production | 100 |
| Water consumption - Air cooled ice makers | 0.45 |
| CO2 equivalent | 0.36 kg |
| Refrigerant type | R290 |
| SKU | M069-D203 |
| Accessory name | Item number |
| 4HC-H Single | 9320-51 |
| 4 HC Replacement Cartridge | 9655-11 |
Make sure you have a login to our partner portal. Here you can find.......
Register hereClick here for