| Specification | Value |
| Item number | 960720041 |
| Model name | SUPERIOR PLUS K 72 RAG L2 4S |
| Brand | Gram |
| Equipped with | Right hand hinged reversible door, automatic door closing, pedal door opener, 4 stainless shelves, LED lighting |
| Width | 720 mm |
| Depth | 905 mm |
| Height | 2125 mm |
| Energy efficiency class | A |
| Shelf size | 2/1 GN deep |
| Interior | Stainless, aluminium |
| Gross weight | 136 kg |
| Net weight | 136 kg |
| Insulation thickness | 80 mm |
| Insulation type | Cyclopentane |
| Legs / Castors | H = 125-200 mm (L) |
| Net usable volume | 462 l |
| Power supply | 230V, 50Hz |
| Sound level | 39.4 dB |
| Temperature range | +2/+12°C |
| Volume, gross | 610 l |
| Volume, net | 462 l |
| Door Type | Solid Door |
| Refrigeration capacity | 377 |
| CO2 equivalent | 0.22 kg |
| GWP | 3 GWP |
| Refrigerant | 0.07 kg |
| Refrigerant type | R600a |
| SKU | 960720041 |
SUPERIOR PLUS K 72 RAG L2 4S
With an energy consumption of only 285 kWh/year (Energy test Ecodesign) the SUPERIOR PLUS 72 refrigerator ranks in energy class A. • The controls are concealed behind the top panel, protected against splashing water. • Design principle of "no broken surfaces" makes the cabinets easy to clean. • The distinctive aluminum profiles stretching from top to bottom on both sides of the cabinet impart strength and enhance appearance. • The modular rails can go directly in the dishwasher. • Pedal opener with finesse - read more in the brochure. SUPERIOR PLUS is suitable for the deep 2/1 GN system where 2 pcs. 1/1 GN pans can be placed after each other directly on the support rails.