| Specification | Value |
| Item number | 961401012 |
| Model name | BAKER M 140 CCG L2 50A |
| Warranty period | 5 Years on Parts & Labour |
| Equipped with | Equipped with right and left hand hinged door with lock, self closing doors and pedal door openers, LED light, drycooling and controlled rapid thaw, 50 pairs of adjustable trayslides, legs. |
| Width | 1400 mm |
| Depth | 905 mm |
| Height | 2125 mm |
| Energy efficiency class | B |
| Climate class | 5 (max. ambient 40°C w/ 40% RH) |
| Exterior | Stainless Steel |
| Interior | Stainless |
| Gross weight | 220 kg |
| Net weight | 220 kg |
| Insulation thickness | 70 mm |
| Insulation type | Cyclopentane |
| Legs / Castors | H = 125-200 mm (L) |
| Net usable volume | 801 l |
| Power supply | 230V, 50Hz |
| Sound level | 42.8 dB |
| Temperature range | -5/+12°C |
| Volume, gross | 1359 l |
| Volume, net | 801 l |
| Door Type | Double Door |
| Refrigeration capacity | 560 |
| CO2 equivalent | 0.45 kg |
| GWP | 3 GWP |
| Refrigerant | 0.149 kg |
| Refrigerant type | R290 |
| SKU | 961401012 |
961401012
BAKER M 140 CCG L2 50A
The new Hoshizaki BAKER series combines many years of know-how with state-of-the-art-
art technology. The result is refrigerators and freezers that stand out from other
innovative solutions and an appealing design.
The BAKER M 140 CCG L2 50A is a [[att_title]] (temperarture range: -5/+12°C ) with an internal usable net volume of 801 l, and dimensions (W x D x H) of 1400 x 905 x [[att_heightLegsMinimum|0|none|.|none|]] - [[att_heightLegsMaximum|0|none|.|none|]] mm.
Get quote
View spec sheet
art technology. The result is refrigerators and freezers that stand out from other
innovative solutions and an appealing design.
The BAKER M 140 CCG L2 50A is a [[att_title]] (temperarture range: -5/+12°C ) with an internal usable net volume of 801 l, and dimensions (W x D x H) of 1400 x 905 x [[att_heightLegsMinimum|0|none|.|none|]] - [[att_heightLegsMaximum|0|none|.|none|]] mm.