| Specification | Value |
| Item number | 860900043 |
| Model name | KPS 90 SF-4 |
| Brand | Gram |
| Title | BLAST CHILLER/FREEZER – REMOTE |
| Please observe | It is necessary to connect this unit to an external drain. |
| Width | 1100 mm |
| Depth | 850 mm |
| Height | 2015 mm |
| Energy consumption - Chilling (kWh/kg) | 0.11 kWh/kg |
| Energy Consumption - Freezing (kWh/kg) | 0.28 kWh/kg |
| Compatible with | Rational iCombi Pro & Classic 20-1/1 |
| Exterior | Stainless Steel |
| Interior | Stainless |
| Gross weight | 200 kg |
| Insulation type | Cyclopentane |
| Options | Available as SF-1 model compatible with Rational Rational CPC 201 and as SF-2 compatible with Hounö type 1.16 / 1.20 and Rational SCC 201. |
| Power supply | 230V, 50Hz |
| Temperature range | -25/+10°C |
| Chilling capacity | 90 |
| Freezing capacity | 50 |
| Refrigeration capacity | 8000 |
| Refrigerant type | Standard remote model prepared for R404A. Optionally can be prepared for R407A/R407F/R448A/R449A/R452A/R455A |
| SKU | 860900043 |
KPS 90 SF-4 BLAST CHILLER/FREEZER – REMOTE
Blast Chiller /Freezer - Remote From Oven to Blast Chiller The KPS 90 is designed to accept standard oven trolley for Rational iCombi Pro & Classic 20-1/1. The oven trolley can be rolled from the oven into the blast chiller. The oven rack is enclosed in the cabinet while the underframe with drip tray and castors neatly slides under the cabinet. The cabinet is delievered with a right hand hinged door with replaceable door gasket. Equipped with right hand hinged door with positive handle and lock. Chilling capacity: 90kg from +70°c to +3°c in 90 minutes Freezing capacity: 50kg from +70°c to -18°c in 4 hours