Premier K BW80 DR Koelkast
181800010
Read more
COMPARTMENTALIZED DESIGN
The condenser is positioned on top of the cabinet, which brings multiple advantages. The cabinets can be hosed down in one run, without risking electric shortcuts. As the evaporator is positioned on top of the cabinet, valuable space inside the cabinet can be used for storage.
LOW RUNNING COSTS & SUSTAINABILITY
The energy-efficient refrigeration technology implemented in this broad line-up of storage cabinets can help save running costs on an everyday basis. The Premier KG 140 L runs on natural refrigerant and has climate class 4 (max. ambient temp. of 30 °C with 55% RH).
ERGONOMIC & EASY TO USE
Extras, like the practical pedal-foot door opener, allow hands-free opening, contribute to a healthier work environment, and are a real time-saver for hectic kitchen operations. The functional and intuitive display is easy to understand and use.
HYGIENE & WASTE REDUCTION
Thanks to the rounded corners, smooth surfaces, and molded rails, frequented cleaning routines become a quick and simple task. The practical anti-tilting function prevents spillage. The Interior and exterior are made of AISI 304 stainless steel and are perfectly suitable for humid locations.
EASY CUSTOMIZATION & FLEXIBILITY
Easily adjusted to your requirements, for example, the position of the door and the foot pedal. Also accommodates shelves up to 18-22 levels (4 shelves included) offering you high flexibility for different types of produce.
| Specification | Value |
| Artikelnummer | 174800030 |
| Modelnaam | Premier KG BW80 DR U |
| Merk | Hoshizaki |
| Garantieperiode | 6 jaar |
| Voorzien van | Right hand hinged reversible door with lock, automatic door closing, 4 grey shelves, LED lighting |
| Breedte | 830 mm |
| Diepte | 770 mm |
| Hoogte | 1970 mm |
| Energie-efficiëntieklasse | B |
| Standaard energie-efficiëntieklasse | ISO 22041: 2019 |
| Energie-efficiëntie-index (EEI) | 31.77 EEI |
| Aantal planken | 4 |
| Maximaal aantal planken | 22 |
| Plankgrootte | 2/1 GN breed |
| Temperatuurbereik | +2/+12°C |
| Klasse van het klimaat | 4 |
| Uitwendig | RvS AISI 304 |
| Interieur | RvS AISI 304 |
| Bruto gewicht | 150 kg |
| Netto gewicht | 150 kg |
| Isolatiedikte | 78 mm |
| Isolatietype | Polyurethaan |
| Netto bruikbare volume | 457 l |
| Voeding | 230V, 50Hz |
| Geluidniveau | 46 dB |
| Volume, bruto | 610 l |
| Volume, netto | 457 l |
| Koelsysteem | Built-in cooling system |
| Deurtype | Glasdeur |
| Koelcapaciteit | 206 |
| CO2-equivalent | 0.21 kg |
| GWP | 3 GWP |
| Koelmiddel | 0.07 kg |
| Type koudemiddel | R600a |
| SKU | 174800030 |
| Accessory name | Item number |
| Hoofd sleutel (loper) | 760660430 |
| Rooster grijs met achteropstand voor GN 2/1 kasten excl. dragers | 760660433 |
| Set van 2 anti kantel U-vormige bodem roosterdragers | 760660434 |
| Rooster RVS met achteropstand voor GN 2/1 kasten | 760660438 |
| Set rooster 4stuks rvs met achteropstand voor GN 2/1 kasten excl. dragers | 760660448 |
181800010
Read more
184800010
Read more
Make sure you have a login to our partner portal. Here you can find.......
Register hereClick here for